Wzmacnianie kolejowych nasypów
W projekcie B+R ekonomiczna oraz innowacyjna technologia DLM polegająca na wzmocnieniu kolejowego nasypu, którego realizacji podjęło się konsorcjum Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów, zrealizował badawcze prace. Obejmowały one budowę geotechnicznego narzędzia o charakterze innowacyjnym, i weryfikowanie założeń dotyczących wzmocnienia podłoża w kolejowym podtorzu. Wzmocnienie odbyło się przy wykorzystaniu gruntobetonowych (określanych jako GB) równoległych do siebie betonów oraz fibrogruntobetonowych (FGB). Wykonuje się je podczas pojedynczego przejazdu maszyny, która posiada w swoim wyposażeniu dwa skrawająco – mieszające miecze. Ich rozstaw jest taki sam jak rozstaw kolejowych szyn. (uprawnienia budowlane program)
Wykonanie ruchowych prób
Pierwszym z etapów było wykonanie prób ruchowych oraz eksploatacyjnych testów geotechnicznego innowacyjnie skonstruowanego narzędzia Grunwald, w czasie pracy pod różnym obciążeniem. Sprawdzono poprawność działań metryk, generowanych w celu dokonania przy wzmocnieniu kontroli jakości. Kolejny etap polegał na zbadaniu wytrzymałości próbek na ściskanie. (uprawnienia budowlane segregator ) Próbki pobrane zostały ze wzmocnionego podłoża, które wykonane było w technologii DLM. Podłoże, które zostało wzmocnione panelami powinno posiadać dobrą wytrzymałość tak, aby za jego pomocą przenosić można było kolejowe obciążenia na warstwy znajdujące się głębiej w gruncie. Analizie poddano obciążenia o charakterze rzeczywistym w kolejowym ruchu. Zostały wyznaczone również wartości minimalne związane z wytrzymałością na ściskanie dla GB. (uprawnienia budowlane)
Przeprowadzanie badań dla cyklicznych obciążeń
Przeprowadzenie badań dla cyklicznych obciążeń było realizowane dla cyklu sinusoidalnego związanego ze zmianami obciążenia, o częstotliwości f równej 0,65 Hz. Podczas wykonywania tych badań stwierdzono, że wykonanie podwójnych paneli FGB oraz GB bez żadnych uszkodzeń, mogły przenosić zmienne i długotrwałe obciążenia, które wygenerował hydrauliczny silnik. Pionowe rodzaje przemieszczeń oraz ich zmienność w czasie cyklicznych obciążeń, potwierdzają stabilność oraz dobrą wytrzymałość ścian wykonanych z FGB i GB. Są one narażone na oddziaływanie ruchu szynowych pojazdów po torowisku, podczas tworzenia wzmocnień. Pionowe rodzaje przemieszczeń mierzone na główkach szyn, powstają w związku z przemieszczeniami oraz dogęszczaniami materiałów w tłuczniowej kolejowej warstwie. Dokonano pomiarów osiadania dla 100 cykli, związanych z obciążeniem odnoszącym się do ogólnego całościowego zakresu cyklicznych badań. Wynoszą one odpowiednio 0,053 mmm przy referencyjnym stanowisku, 0,001 mm dla ścian DLM, gdzie GB wynosi 40 cm oraz 0,002 mm przy ścianach DLM, dla których FGB osiąga wartość 40 cm. (uprawnienia budowlane 2022)
Realizacja innowacyjnych technologii
Zrealizowane badania oraz działania wiążące się z budowaniem narzędzia o charakterze innowacyjnym, pozwalają na realizację jednych z najważniejszych technologicznych innowacji. Innowacja ta polega na wzmacnianiu gruntu pod dwoma torowymi szynami, w jednym technologicznym ciągu. Przy zastosowaniu ścian DLM wzmocniono podtorze, co spowodowało osiągnięcie parametrów, które zostały wcześniej założone. Parametry otrzymane w związku ze wzmocnieniem gruntu, łącząc to jednocześnie z aspektem ekonomicznym zastosowanej technologii, pozwoliły skutecznie wdrożyć DLM w infrastrukturalnym budownictwie, a także w gazownictwie. (uprawnienia budowlane kontakt)