fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Piana PUR i polimocznik w branży budowlanej

Zgodnie z definicją piana PUR to chemoutwardzalny materiał polimeryczny, jaki spienia się do izolacyjnych celów poprzez substancje o niskim stopniu cieplnej przewodności. Taki materiał posiada strukturę, która jest silnie usieciowana i ma pożądany poziom parametrów termicznej izolacji. Warto zauważyć, że do głównych ograniczeń uszczelniających tradycyjnych materiałów zalicza się problemy ze stworzeniem połączeń oraz detali, które będą szczelne w konstrukcji, czasochłonny montaż, jaki wynika z zastosowanej technologii, utrata uszczelniających właściwości oraz szybki proces starzenia się materiałów, a także niską elastyczność produktów, która prowadzi do nieszczelności i spękań. (uprawnienia budowlane cena) 

Piana PUR i polimocznik w branży budowlanej
Piana PUR i polimocznik w branży budowlanej

Cechy polimocznika

Polimocznik nazywa się również elastomerem polimocznikowym. Powstaje on w wyniku zajścia reakcji polizocyjanianu oraz poliamidy. Końcowym produktem reakcji staje się wyrób o łańcuchowej budowie. Składa się on z „n” liczby cząstek, jakie silnie się ze sobą wiążą. Łańcuchowa budowa materiału silnie usieciowana powoduje wysoki stopień elastyczności i wytrzymałości produktu. Ma na to wpływ szerokie wykorzystanie polimocznika w branży budowlanej. Aplikując na podłoże membranę polimocznikową uzyskać można powierzchnię gładką albo powierzchnię z warstwą tzw. overspray. Warstwa, która tworzy chropowatą powierzchnię daje właściwości antypoślizgowe na całej powłoce. (uprawnienia budowlane testy) 

Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Stosowane powszechnie materiały do przeciwwodnych i przeciwwilgociowych izolacji to materiały bitumiczne oraz papa. Papa stanowi jeden z najtańszych uszczelniających materiałów. Stosuje się ją przede wszystkim do izolowania fundamentów, fundamentowych płyt oraz dachów. Bitumiczne materiały z kolei w wielu przypadkach mają płynną postać, którą wykorzystuje się do izolowania fundamentowych ścian, fundamentów, jak i do szybkich napraw powłok, które są uszkodzone. Uszczelniające rodzaje izolacji wykonuje się również z materiałów, takich jak polimerowo – bitumiczne masy, materiały cementowe oraz folie ze sztucznych tworzyw. Mają one jednak zastosowanie w wyjątkowych przypadkach, podczas tworzenia przeciwwodnej i przeciwwilgociowej izolacji. Te uszczelniające materiały mają jednak kilka wad, które wiążą się z montażem oraz stopniem ich trwałości.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Rodzaje pian PUR

W natryskowych izolacjach wyróżnić można dwa rodzaje piany PUR. Pierwszą z nich jest piana otwartokomórkowa. Zbudowana jest ona z otwartych i licznych pęcherzyków, które gwarantują wysoki stopień termicznej izolacyjności oraz niski poziom sztywności produktu gotowego. Wyrób pozwala na przepływanie swobodne wodnej pary oraz zachowuje on niezmienną elastyczność wraz z upływem czasu. Cechuje się on także dużą lekkością. Drugim rodzajem jest piana zamknięto komórkowa. Posiada ona mikroskopijne zamknięte pęcherzyki, co wpływa na wysoki poziom termicznej izolacyjności i sztywności. Końcowy produkt daje duży opór dla pary wodnej. Wykazuje on odporność na działanie wilgoci oraz wody.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com