fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacja termiczna obiektów budowlanych

Izolacje termiczne obiektów budowlanych polegają na zabezpieczeniu konstrukcji przez negatywnym wpływem temperatury. Izolacja taka polega na ochronie przed niekorzystną wymianą ciepła. Do termoizolacji budynków wykorzystuje się wiele różnych materiałów, najpopularniejsze z nich to polistyren ekspandowany (styropian) lub ekstrudowany (cięższy i gęstszy) oraz wełnę mineralną (skalną lub szklaną). (cennik z materiałami na uprawnienia budowlane)

izolacja termiczna
izolacja termiczna

Wełna mineralna

Materiał ten ma bardzo korzystne właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Wełna mineralna jest odporna na czynniki zewnętrzna takie jak ogień. Wykorzystywana jest chętnie do izolacji ścian, stropów, dachów czy poddaszy.

Styropian

Bardzo dobrym izolatorem jest powietrze, dlatego styropian, czyli polistyren ekspandowany, który jest świetnym izolatorem termicznym.Jest odporny na wilgoć. W przypadku poddania wody szybko wysycha. Również odporność na promienie UV i chemikalia są dużą zaletą styropianu. Styropian chętnie wybiera się do izolacji fundamentów, ścian czy tarasów. (uprawnienia budowlane testy)

Jest wiele różnych rodzajów płyt zrobionych ze styropianu, są to np. :

  • -płyty ryflowane (są dodatkowo zabezpieczone przed zawilgoceniem. Równoległe rowki ponacinane w ich powierzchni umożliwiają odprowadzanie wody) płyty z takimi rowkami można wykorzystać nie tylko ze względu na ich walory izolacyjne, ale też do sprawniejszego odprowadzenia wody z dachów odwróconych, tarasów czy ścian piwnic
  • -czarne płyty (zawierają grafit, który zwiększa ich izolacyjność i wpływa na ich barwę.)
  • -płyty wodoodporne, zespolone z papą, laminowane, zespolone z płytą gk lub geowłókniną, maty ze styropianu i papy jak i granulat, ten ostatni służy do ocieplania stropodachów i poddaszy nieużytkowych. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Inne materiały izolacyjne

Istnieje również wiele alternatyw dla wyżej wymienionych materiałów. Alternatywą może być m.in. : (akty prawne 2019)

  • -Keramzyt, zwykle małe porowate kulki wypalane z gliny. Izolację z keramzytu najczęściej wykonuje się jako zasypkę.
  • -Perlit, wykorzystuje się najczęściej do produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich i tynkarskich. Zapobiega to w jakimś stopniu mostkom termicznym.
  • -Włókno drzewne, najczęściej z włókien robi się płyty które później można wykorzystać przy termoizolacji, świetnie też sprawdza się jako izolacja akustyczna.
  • -Włókna celulozowe, wykorzystuje się do miejsc trudno dostępnych.
  • -Różnego rodzaju maty(konopne, drzewne, poliuretanowe)
Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com