Wzmacnianie gruntów geopolimerową iniekcją
Iniekcje geopolimerowe są bardzo szybką i jednocześnie bezinwazyjną metodą, która ma na celu poprawienie nośności podłoża. Dzieje się to poprzez aplikowanie ekspansywnych geopolimerów. Metodę tą stosuje się w komercyjnych i infrastrukturalnych projektach na terenie Skandynawii i Zachodniej Europy już przeszło od 40 lat. Na rynku geopolimery nadal z powodzeniem stosowane są w poziomowaniu, stabilizowaniu oraz przy wzmacnianiu gruntu w infrastrukturalnych oraz komercyjnych obiektach. Jest to rodzaj alternatywnej metody wzmacniania gruntów, jaką stosuje się także w Polsce. (uprawnienia budowlane cennik)
Geopolimerowa iniekcja
Wraz z rozwijaniem się dużych przemysłowych i miejskich aglomeracji gwałtownemu wzrostowi ulega rozwój i eksploatacja infrastrukturalnych sieci. To sprawia, że lądowa inżynieria oraz branża budowlana muszą poszukiwać nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań związanych z budownictwem i konserwacją. Zarówno prace naprawcze i konstrukcyjne nie mogą powodować powstawania utrudnień, co narażałoby prywatne interesy bądź interesy spółki skarbu państwa na straty, które byłyby wynikiem wykluczenia z użytku danego obiektu. Dla inwestora, jak i dla wykonawcy naprawa podłoża i gruntu oraz posadowienia infrastrukturalnych obiektów już istniejących projekty są bardzo wymagające. Patrząc na użytkowy charakter obiektów nie powinno wyłączać się ich z użytkowania w czasie przeprowadzania napraw. (uprawnienia budowlane program)
Prace naprawcze
Proces związany z naprawczymi pracami polega na małoinwazyjnej i szybkiej iniekcji zastosowanej w głąb gruntu. W ten sposób bezpośrednio pod obiektem można go zagęścić, bez przeprowadzania wykopów i stosowania ciężkich budowlanych sprzętów. Wykorzystywane w lądowej inżynierii geopolimery to ekspansywne rodzaje żywic. Bardzo szybko penetrują one grunt i w krótkim czasie osiągają swoje użytkowe właściwości. Z tego względu stanowią one nieuciążliwą i jednocześnie szybką alternatywę dla technologii tradycyjnych, jakie stosowane są do rozwiązania problemów związanych z osiadaniem obiektów. Skład żywicy dobiera się pod kątem warunków oraz wymogów danego obiektu. Należy uwzględnić wiele czynników opierając się o wcześniej przeprowadzone geotechniczne badania. Są to m.in. rodzaj gruntu i jego właściwości, przewidywany stopień obciążenia czy szybkość wiązania (uprawnienia budowlane segregator) .
Stosowanie geopolimerowych iniekcji
Mając na uwadze budynki komercyjne bądź infrastrukturalne obiekty iniekcje geopolimerowe przeprowadza się po to, aby poprawić nośność oraz wzmocnić podbudowę, podeprzeć konstrukcję, a także w celu poprawienia nośności gruntowego podłoża. Kluczową właściwością geopolimerów jest przede wszystkim ich szybkość, z jaką to geopolimerowy materiał otrzymuje nośne właściwości w związku z zajściem chemicznej reakcji. W ciągu 90 sekund uzyskuje się wytrzymałość na poziomie 90 do 95%. Takie działanie w praktyce oznacza, że naprawy odbywają się w ekstremalnie szybkim tempie. Przykładowo wzmocnienie w Modlinie drogi kołowania dla samolotów wiązało się z pracami naprawczymi, które trwały tylko 4 godziny. W tym czasie praca lotniska w żaden sposób nie została zakłócona. Wszelkie naprawcze prace przeprowadzono w porze nocnej. (uprawnienia budowlane 2023)