Wytrzymałościowe klasy hydrotechnicznego betonu
W związku z przyjęciem klas ekspozycji można określić wytrzymałościowe minimalne klasy. Wytrzymałość tą bada się zgodnie z normami PN=EN 12390-3:2011 oraz PN-EN 12390-2:2011. W dalszym etapie trzeba określić klasy w inny sposób, niż zostało to ujęte w WTWiO. (uprawnienia budowlane 2022) Krajowe uzupełnienia europejskiej normy pozwalają zalegalizować wytrzymałościowe badania po czasie innym, niż tym wynoszącym 28 dni. Mając na uwadze cement posiadający niskie ciepło hydratacji w hydrotechnicznym betonie standardowo przeprowadzane badania powinny mieć miejsce po upływie 90 dni. W praktyce powinno mieć to miejsce po upływie 91 dni, ponieważ ta liczba dzieli się przez liczbę 7. (uprawnienia budowlane program) Te daty dotyczą również przeprowadzania badań innych betonowych właściwości.
Zastosowanie klas ekspozycji
Zastosowanie klas ekspozycji wiąże się z powstaniem zagrożeń odnośnie stosowania ilości minimalnych cementu. Będą one o wiele za duże w stosunku do hydrotechnicznych masywnych konstrukcji oraz ich elementów i betonowania pojedynczych bloków. Nie zostały podane żadne metody powodujące redukowanie ilościowe cementu, które to zależały by od wymiaru maksymalnego kruszywa. Przy masywnym betonie z gruboziarnistym rodzajem kruszyw powinno być to obowiązkowe. (uprawnienia budowlane kontakt)
Badanie wytrzymałości na ściskanie
Zgodnie z europejską normą badając wytrzymałość na ściskanie próbki przechowuje się we wodzie, której temperatura wynosi w przedziale 18-20°C. Muszą się tam znajdować do momentu, aż zostanie przeprowadzone badanie. Zgodnie z zapisami w WTWiO próbki przechowuje się w laboratoryjnych warunkach, gdzie względny poziom wilgotności powietrza wynosi minimalnie 90%, a temperatura 16 do 20°C. Osiągnięte w ten sposób wyniki będą zdecydowanie wyższe. Pierwszy przypadek pozwala zaklasyfikować beton do wytrzymałościowej klasy Cxx/yy w związku z charakterystyczną wytrzymałością. W drugim przypadku beton klasyfikuje się do klasy wytrzymałościowe BHyy w związku z gwarantowaną wytrzymałością. W praktyce podczas wykonywania badań wyniki mogą się między sobą różnić o jedną, bądź nawet o dwie klasy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Wodoszczelność hydrotechnicznego betonu
Wodoszczelność hydrotechnicznego betonu nie jest do końca jasną kwestią. Norma europejska nie podaje wprost tego parametru betonu. Dopiero krajowe rozszerzenie normy wskazuje, że metodę badania wodoszczelności opisuje metoda zawarta w europejskiej normie. Polega ona na badaniu poziomu głębokości wnikania wody, mając do czynienia ze stałym ciśnieniem na poziomie 0,5MPa w czasie wynoszącym 72 godziny. Przed przeprowadzeniem badania próbki oczekują też we wodzie. Projektant musi określić poziom dopuszczalnej głębokości związanej z wnikaniem wody. Posługując się przepisami WTWiO można odczytać z nich stopnie wodoszczelności. Archiwalna norma bądź norma branżowego projektu określa je tak samo, jako funkcja stosunku szerokości przegrody do wysokości słupa wody. W tych dwóch przypadkach mamy do czynienia z innymi kryterialnymi wielkościami. Chcąc zbadać beton jak zwykły beton bierzemy pod uwagę głębokość wnikania wody, a w przypadku badania betonu jako hydrotechniczny beton posługujemy się liczbą próbek, gdzie może dojść do przesiąknięcia na wylot wody. (uprawnienia budowlane program)