fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektant budowlany – jakie należy podjąć kroki, aby nim zostać?

Projektant budowlany to niezwykle ciekawy i pasjonujący zawód. Aby jednak się go podjąć, należy spełnić szereg długotrwałych wymagań. Obecnie przepisy zobowiązują osobę, która chce podjąć się projektowania obiektów budowlanych, do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Żeby jednak w ogóle było to możliwe, należy zacząć od zdobycia odpowiedniego wykształcenia.

Obowiązujące przepisy uznają, iż projektantem jest osoba, która pełni samodzielną funkcję techniczną w budownictwie Jest to funkcja polegająca przede wszystkim na fachowej ocenie zjawisk technicznych, samodzielnym rozwiązywaniu zagadnień technicznych, architektonicznych i techniczno-organizacyjnych. (uprawnienia budowlane)

Projektant budowlany – wykształcenie i praktyki zawodowe

Pierwszym krokiem w kierunku podjęcia się kariery projektanta, powinno być zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Wykształcenie te powinno być zdobyte przynajmniej w stopniu technicznym. Następnie należy odbyć zawodowe praktyki budowlane. To właśnie w czasie ich trwania przyszły projektant będzie miał okazję pełnić swoje pierwsze samodzielne funkcje techniczne.

Odpowiednie wykształcenie i odbyt praktyki budowlane pozwolą przyszłemu projektantowi na przystąpienie do egzaminu na uprawnienia budowlane. Bez nich nie można przecież tworzyć projektów obiektów budowlanych. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Projektant budowlany a wpis na listę izby samorządu zawodowego

Obecne przepisy zobowiązują do tego, aby uczestnik procesów budowlanych widniał na liście izby samorządu zawodowego. Pozwoli to mu na kierowanie zespołem na skalę lokalną i regionalną, a także na tworzenie projektów i pełnienie samodzielnych funkcji technicznych.

Niezbędnym warunkiem, jaki musi spełniać projektant, jest również wpisanie jego nazwiska w centralnym rejestrze Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wpis ten ma formę elektroniczną. ( program z aktami na uprawnienia budowlane )

Według aktualnych przepisów prawo do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w tym również do projektowania przestrzeni w skali lokalnej i regionalnej, bądź kierowania zespołem projektowym przysługuje tylko tym osobom, które są wpisane na listę właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego Ponadto wymagany jest wpis w centralnym rejestrze, który prowadzony jest przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i ma formę elektroniczną. (program egzamin uprawnienia 2020)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com