fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymagania przeciwpożarowe oraz inne ochronne działania

Ogień może przenieść się z poszczególnych pięter na inne kondygnacje, z jednego pomieszczenia do innego, albo także z zewnątrz budynku do jego wnętrza. Przeciwpożarowe wymagania w budownictwie mówią, że powinno stosować się materiały, które są trudnopalne. Dotyczy to zewnętrznych oraz wewnętrznych okładzin i złącz przy osłonowych ścianach. Takie materiały nie mogą również podczas pożaru wydzielać trujących gazów oraz dymu. Lekkie ściany osłonowe o drewnianym szkielecie, posiadającym z obu stron okładziny, mogą być stosowane tylko w przypadku maksymalnie 5 kondygnacji danego budynku. Konstrukcje dotyczące innych osłonowych lekkich ścianek muszą być zatwierdzone odpowiednimi normami, jak również należy je zaopiniować przez Główną Komendę Straży Pożarnej (uprawnienia budowlane).

Wymagania przeciwpożarowe
Wymagania przeciwpożarowe

Ochrona ścian przed korozją

Osłonowe ścianki należy chronić przed zjawiskiem korozji (testy 2021 uprawnienia). Powstaje ona w wyniku gnicia materiału, poprzez jego zawilgocenie. Wpływ na rozwój korozji ma także zanieczyszczone dymem powietrze oraz innymi agresywnymi chemicznymi składnikami. Taki proces nazywamy korozją chemiczną. W sytuacji, gdy w metalowych ścianach stykają się dwa różne materiały, a dodatkowo mamy do czynienia z elektrolitem, dochodzi do galwanicznej korozji. Elektrolit wytwarza się w związku z wilgocią, opadami deszczowymi. Zabezpieczając się od tego rodzaju korozji należy okładziny wykonane z różnego typu metali rozdzielić materiałami, które nie przewodzą prądu elektrycznego. Do takich materiałów należy m.in. winyleum, neopren oraz inne tworzywa sztuczne. Ważne jest także, aby unikać w konstrukcji połączeń, gdzie na dwa metale może ściekać woda. Takie metalowe elementy trzeba pokryć ochronną powłoką.

Ochrona związana z nasłonecznieniem

Jest ona bardzo ważna w krajach, w których występuje tropikalny klimat (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Podczas projektowania tego rodzaju zabezpieczeń należy brać pod uwagę wiele kwestii. W pierwszej kolejności należy określić czas w ciągu całego roku, gdzie budynek będzie potencjalnie narażony na duże nasłonecznienie. W takim wypadku mieszkania zabezpiecza się przed zbytnim nagrzewaniem. Należy także zadbać o ochronę przed oświetleniem słonecznym o jaskrawej barwie, oraz zabezpieczyć oświetlenie wewnątrz budynku. Ważne jest także zapewnienie w budynku niezbędnej widoczności poprzez powierzchnię oszkloną budynku.

Czy jest to proste w wykonaniu?

Powyższe zagadnienie dotyczące przeszkleń jest trudne dlatego też należy wykonywać je w oparciu o specjalne prace. W krajowych warunkach w zależności od tego, jaki mamy stopień przeszklenia można zastosować od zewnątrz lub od wewnątrz zasłony typu markizy, żaluzje, jak i klimatyzacje. Aby zmniejszyć stopień przegrzania pomieszczeń za granicą wykorzystuje się specjalne ochronne szkła i przeciwsłoneczne zasłony. Mają one postać pionowych osłon i ekranów poziomych. Wysokie budynki przede wszystkim posiadają klimatyzację (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com