Wymagania obejmujące ogrzewane podłogi
Wymagania odnośnie cieplnej izolacyjności podłogowej warstwy, jaka znajduje się pod grzewczą warstwą przy ogrzewanych podłogach wyrażonej przy zastosowaniu cieplnego oporu, zawiera norma PN-EN 1264-4:2009 oraz norma PN-EN ISO 11855-5:2015-10. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienie dotyczące wodnych grzewczych instalacji o chłodzących płaszczyznowych, a druga projektowanie w budynku środowiska. Należy mieć na uwadze, że zmieniająca się temperatura na powierzchni posadzki wpływa na parametry cieplnych odczuć na niej. Grubość cieplnej izolacji pod grzewczymi elementami także ma duże znaczenie. (uprawnienia budowlane 2022)
Zapewnienie minimalnych strat ciepła
Mając na uwadze ogrzewane podłogi, warstwa cieplnej izolacji znajdująca się pod grzewczą warstwą w podłodze musi zapewniać minimalne cieplne straty z grzewczych elementów. Przy takich konstrukcjach ogrzewanych podłóg w inny sposób, niż przy konstrukcjach nieogrzewanych podłóg podchodzi się do kwestii związanych z zapewnieniem cieplnej izolacyjności i do określenia cieplnych strat. Element posiadający grzewczą warstwę ma dostarczać do pomieszczenia ciepło, a jego minimalne ilości tracić na zewnątrz budynku, jaka jest wymagana w technicznych budowlanych warunkach odnośnie cieplnej izolacyjności. (uprawnienia budowlane segregator ) Należy otrzymać ją dla znajdującej się pod grzewczą warstwą części przegrody. W związku z tym w takich konstrukcjach jedna bądź kilka termoizolacyjnych warstw, a nie całkowita przegroda powinna spełniać wymagania, jakie są podstawowe odnośnie cieplnej ochrony, które to wynikają z budowlanych technicznych warunków. (uprawnienia budowlane program)
Różnice w wymaganiach dla stropów
W przypadku procentowej różnicy odnośnie wymagań dla stropów znajdujących się nad przejazdami, w przypadku pomieszczeń, gdzie temperatura wewnętrznego powietrza wynosi 16°C, różnica to 160%, a od 2021 roku wraz z nowymi przepisami różnica osiągnęła poziom 215%. Kiedy mamy do czynienia ze stropem przy nieogrzewanym pomieszczeniu, różnica procentowa osiąga poziom 181% i jest ona niekorzystna w związku z wymaganiami, jakie zawiera norma. Porównując te dane można wywnioskować że normowe wytyczne dla stropów znajdujących się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami i przejazdami, kiedy temperatura powietrza wewnętrznego wynosi ponad 8°C, są bardzo zbliżone do wartości, jakie wyznacza się w oparciu o budowlane warunki.(uprawnienia budowlane)
Normy związane z wymaganiami izolacyjnych warstw
W normach wytyczne odnośnie izolacyjnych warstw znajdujących się pod grzewczą warstwą są łagodne, i jednocześnie dalekie od tych, jakie podane zostały w technicznych warunkach. Porównując normowe wymagania do wymagań związanych z cieplną izolacyjnością chłodzących przegród w ogrzewanych budynkach wynika, że nie są one odpowiednie i wystarczające. Duże dysproporcje można znaleźć pomiędzy wymaganiami budowlanych warunków i dla norm, w przypadku stropów nad przejazdami, nad nieogrzewanym pomieszczeniem albo zamkniętą podpodłogową przestrzenią i podłogami na gruncie. W pomieszczeniach tych wewnętrzna temperatura wynosi poniżej 16°C. (uprawnienia budowlane kontakt)