fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

 Wylewki betonowe stosowane w budownictwie

Wylewka betonowa,nazywana też jako podkład betonowy lub jastrych z betonu. Jest warstwą dociążającą i wyrównującą strop, tworzącą stabilną podbudowę pod terakotę, panele, deski podłogowe, parkiet lub wykładzinę. Służy także do ochrony izolacji termicznej lub akustycznej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki umieszczeniu w niej instalacji ogrzewania podłogowego może stać się płytą grzejną, a nawet posłużyć jako warstwa kryjąca poprzez rozprowadzenie pod nią instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. (uprawnienia budowlane)

Od jakości wylewki zależy w dużej mierze to, czy układana na niej posadzka będzie ładna i trwała, pozbawiona spękań, dlatego sam podkład również powinien być trwały, wytrzymały i nie pękał np. pod wpływem siły oddziałującej miejscowo na podłoże. Powinien być także gładki oraz dobrze wypoziomowany, czyli równo rozprowadzony, aby efekt końcowy był zadowalający. (uprawnienia budowlane 2019)

Jastrych

Jastrych wykonywany jest z betonu klasy C12/15- C20/25. Kruszywem wykorzystywanym do tworzenia wylewki betonowej może być piasek, żwir, grys albo drobna mieszanka z kruszywa naturalnego lub łamanego (ziarna kruszywa nie powinny być większe niż 1/3 grubości podkładu).(akty prawne na egzamin pisemny) Ten rodzaj wylewki stosuje się najczęściej, gdy potrzebna jest warstwa o większej nośności i grubości niż zapewniają pozostałe rodzaje podkładów.

Wykonywanie wylewki betonowej

Mieszankę do wylewki można wykonywać ręcznie lub za pomocą miksokreta. Czyli podajnika do betonu (agregatu posadzkarskiego) tworzącego maszynę do wylewek, obsługiwaną przez operatora (wystarczy wsypać wszystkie surowce do jego wnętrza. A mieszadła dokładnie je ze sobą połączą i przetransportują dalej za pomocą stojaka wysypowego do posadzkarza, który rozprowadzi mieszankę). Należy pamiętać, aby układana posadzka rozprowadzana była równo, bez pustek powietrznych. W celu równomiernego rozciągnięcia mieszanki układa się rurki, które wyznaczają poziom. Umieszcza się je w rozstawie tak, aby można było ściągnąć nadmiar wylewki łatą opierając końce łaty na rurkach. (szczegóły egzaminu na uprawnienia budowlane) Kolejnym krokiem jest zatarcie mieszanki. Wykonuje się to za pomocą pasy drewnianej lub styropianowej. Posadzkę zaciera się na ostro, czyli bez skraplania wodą.

Betonowy podkład posiada konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną. Podkład suchy ma większą wytrzymałość na ściskanie niż pozostałe podkłady oraz mniejszy skurcz przy wysychaniu.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com