Wykorzystywanie wody z opadów deszczu
Bez wody nie mogłoby istnieć na ziemi życie. Jest jej coraz mniej, dlatego też musimy o nią dbać i oszczędzać jej zasoby. Jednym z takich sposobów na jej oszczędzanie jest zbieranie jej z opadów i zastosowanie jej np. do podlewania zieleni czy do prania. Woda wpływa na życie biosfery , a także na klimat naszej planety. Przyrost ludności na świecie wiąże się z większym zużyciem wody. W niektórych miejscach mamy do czynienia z jej deficytem. Zanieczyszczając jej źródła, koszty wiążące się z uzdatnieniem jej wzrastają. Zanieczyszczenia z wody powstające w wyniku uzdatnienia odprowadza się do środowiska.(uprawnienia budowlane kontakt)
Bezpieczne wykorzystanie wody
Bezpieczna jakość mikrobiologiczna oraz fizykochemiczna wody ujmowanej z podziemi będą z powierzchni wymaga zastosowania technologicznych procesów o skomplikowanym charakterze. Źródłem alternatywnym dla ujmowania wód może być woda opadowa. (uprawnienia budowlane 2022) Zawiera ona stosunkowo niewielki poziom zanieczyszczeń pochodzących z powietrza, takich jak kurz, pył czy rozpuszczone gazy. Ekonomiczność również przemawia za pobieraniem i wykorzystywaniem tzw. deszczówki. Jej koszt związany z pozyskaniem jest na zerowym poziomie, a uzdatnienie jej wiąże się z minimalnymi kosztami. W konsekwencji zmniejszają się koszty związane z zakupywaniem pitnej wody.(uprawnienia budowlane program)
Zbieranie wody deszczowej z dachu
Wodę deszczową, którą zbiera się z dachu budynku transportuje się do magazynowego zbiornika. W nim zainstalowany jest filtr, aby oczyścić ją z zanieczyszczeń i uzdatnić do użytku. Filtr ma również za zadanie spowodować uniknięcie we wodzie zagniwania się jej podczas przechowywania w zbiorniku. W kolejnym etapie woda poprzez pompę zatapialną z deszczowej centrali transportowana jest do wnętrza budynku. Jeżeli w magazynowym zbiorniku powstałby niedobór deszczowej wody, w takim wypadku centrala do instalacji przesyła miejską wodę. Deszczowe centrale są jednostkami o charakterze kompaktowym, zautomatyzowanym oraz przeznaczone do tego, aby w budynkach zarządzały poborem wody.
Bilans zużycia wody przez człowieka
Bilans zużycia wody przez człowieka wskazuje, że prawie 50% wody, jaką zużywa się na co dzień w gospodarstwie domowym może być skutecznie zastąpiona przez tzw. deszczówkę. W tym bilansie nie ujęto wykorzystania opadowych wód do podlewania roślinności, dlatego też korzystając z tego, jej całkowite zużycie wzrasta. W Polsce średnio 150l/dziennie zużywa jeden mieszkaniec.(akty prawne uprawnienia budowlane)
W życiu człowieka woda pełni ogromną rolę. Znajduje ona zastosowanie w przemyśle zarówno jako surowiec, jak i jako pomocniczy czynnik do dezynfekcji, mycia czy hydrotransportu. Woda stanowi również w chłodzących oraz grzewczych obiegach nośnik energii. W gospodarstwie domowym woda znajduje codzienne zastosowanie, zarówno do sanitarnych celów, jak i do picia, przygotowywania jedzenia oraz utrzymania porządku w domu. Chcąc wykorzystywać wodę z opadów deszczowych w budynku, należy już na etapie tworzenia jego projektu wykonać wodociągową równoległą instalację. Jeżeli woda ma być wykorzystywana na zewnątrz, taką instalację można wtedy pominąć.(segregator egzamin ustny uprawnienia)