fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykorzystanie wysokociśnieniowej metody prasowania

Wykorzystanie wysokociśnieniowej metody prasowania

Już w roku 1890 wykorzystywano metodę związaną z wysokociśnieniowym prasowaniem. Była ona stosowana w procesie produkcyjnym do drobnych budowlanych elementów, chodnikowych płyt oraz do podłogowych płytek (uprawnienia budowlane).

Wykorzystanie wysokociśnieniowej metody prasowania
Wykorzystanie wysokociśnieniowej metody prasowania

Stosowanie wysokociśnieniowej metody podczas procesu produkcji wielkopłytowych elementów

Chcąc stosować na produkcji związanej z wielkopłytowymi elementami wysokociśnieniowe metody konstruowało się odpowiednie prasy. Kiedy powierzchnia płyty ma wymiary 600×200 cm, skonstruowana prasa wywołuje ciśnienie rzędu 15000 do 45000 ton. Rozmyślania o wykorzystaniu wysokociśnieniowej metody prasowania podczas produkcji stropowych dużych płyt spowodowały, że wymyślono rozwiązanie technicznych trudności, które wydawały się wcześniej nie do pokonania. Dotyczyły one sytemu Go-Con Concrete (testy uprawnienia budowlane). Jedną z głównych zasad jest tu wykorzystanie prasy o niższym poziomie ciśnienia podczas produkcji wielkich typów płyt. Do małych płytowych elementów produkowanych w procesie produkcyjnym zastosowanie mają prasy o wyższym ciśnieniu.

Przeprowadzone badania dotyczące wytrzymałości betonu przy dużych płytach w stosunku do poziomu ciśnienia oraz czasu, jaki jest potrzebny na prasowanie wykazały następujące wnioski. Pod ciśnieniem 30-40 kG/cm² płytowy element z drobnoziarnistego betonu uformuje się. Beton ten ma ciekłą konsystencję i wykorzystuje się tu hydrauliczną prasę. Ciśnienie, jakie jest tu potrzebne jest prawie 10 razy mniejsze od ciśnienia, jakie należy zastosować podczas produkowania małych rodzajów elementów.

Napotykane trudności podczas stosowania wysokociśnieniowej metody prasowania

Podczas wykorzystywania metody wysokociśnieniowej można napotkać na wiele trudności (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).Jedną z nich jest trudność w skonstruowaniu oraz w stworzeniu prasy, która będzie mieć odpowiedni poziom ciśnienia. Ciśnienie musi zapewnić formowanie oraz zagęszczenie betonu. Kolejnym problemem jest duży koszt ponoszony na wykonanie prasy, która pod ekonomicznym względem będzie efektywna. Oznacza to, że taka prasa powinna się zamortyzować podczas produkowania elementów stosownie do zapotrzebowania.

Jak formować małe płytowe elementy?

Małe płytowe elementy formuje się za pomocą płynnej bądź suchej zaprawy albo stosując metodę wysokociśnieniową prasowania. Stosując ostatnie z rozwiązań hydrauliczna prasa, która osiąga ciśnienie około 300 kG/cm² formuje elementy typu posadzkowe płytki. Dalej układa się je na wózkowych platformach i wprowadza się je do wodnych basenów. Tam beton pobiera sobie odpowiednią ilość wody potrzebną do procesu hydratacji. Stosując suchą zaprawę do formowania płytowych małych elementów prasowanie przebiega między dwoma warstwami papieru o filtrującej funkcji. Ma on za zadanie wycisnąć nadmiar wody i odprowadzić ją z betonu albo z zaprawy. Uchwyt próżniowy pomaga podczas wyciągania płyt z form. Kolejno składuje się je na składzie bądź w magazynie. Tam płyty wiążą się i twardnieją (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com