fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykorzystanie prefabrykowanych rodzajów elementów

Projektowanie prefabrykowanych elementów wiąże się z wykorzystaniem ogólnych ustaleń dotyczących produkcyjnych technologii. Takimi elementami, które są tu wykorzystywane stanowią szklarniowe drobnowymiarowe typy prefabrykatów powstałe ze strunowego rodzaju betonu oraz strunobetonowe prefabrykaty o strukturze drobnowymiarowej stosowane w wiejskim budownictwie. Głównym celem związanym z unifikacją jest ujednolicenie w maksymalny sposób wszystkich konstrukcyjnych elementów odnośne ich parametrów, akustycznej oraz cieplnej charakterystyki itp. Takie rozwiązanie prowadzi do pomniejszenia do minimum typów danych prefabrykatów oraz umożliwia się w ten sposób ich wielkoseryjną produkcję (uprawnienia budowlane 2021).

Wykorzystanie prefabrykowanych rodzajów elementów
Wykorzystanie prefabrykowanych rodzajów elementów

Spełnienie technicznych warunków dotyczących wykonania prac oraz odbiorów

Instytut Techniki Budowlanej opracowuje techniczne warunki związane z wykonaniem oraz z odbiorem montażowo – budowlanych prac. Instrukcja tymczasowa dotyczy kontroli, jak dokładnie przebiega produkcja oraz montaż wielkowymiarowych elementów, a także warunki związane z odbiorem obiektów. Zawiera ona wszelkie dane, aby ustalić montażową tolerancję (program na uprawnienia budowlane). Podczas produkowania elementów oraz w czasie ich montowania można spotkać się z określeniami, które są specyficzne i dotyczą odchyłek w wymiarach, tolerancji, a także błędów i klasy związanej z dokładnością. Na terenie naszego kraju ważne normy, dotyczące technicznych warunków oraz instrukcji i przepisów odnośnie tolerancji i wymiarów to normy podstawowe i szczegółowe. Normy podstawowe to PN-S2/B-02355 oraz PN-62/B-02354., natomiast szczegółowe rodzaje norm dotyczą typów poszczególnych prefabrykowanych elementów, z jakich korzysta się w Polsce. Normy określają typy budowlanych obiektów i konstrukcji, dachów, stropów. Podaje się tu warunki związane z odbiorami i tolerancjami, jakie są dopuszczalne przy wymiarach prefabrykatów.

Duży stopień dokładności podczas produkcji wielkowymiarowych prefabrykatów

Bardzo dużą dokładność należy zastosować przy wykonaniu prefabrykatów wielkowymiarowych, czyli wielkopłytowych i wielkoblokowych (programy do uprawnień budowlanych). Osiągają one wymiary, gdzie wysokość i szerokość wynosi odpowiednio 700 do 3000 mm. Duża dokładność pozwoli zlikwidować drobne ewentualne odchylenia w jednej bądź w kilku ze spoin. Na terenie poszczególnych krajów przepisy oraz normy określają wymagania dotyczące kontroli związanej z wykonaniem prefabrykatów i ich odchyłek dopuszczalnych w wymiarach.

Co ma na celu unifikacyjny rodzaj prac?

Unifikacyjny rodzaj prac ma na celu zwiększyć przy danych elementach ich uniwersalność (uprawnienia budowlane – egzamin). Oznacza to zaprojektowanie elementów, które będzie można zastosować w wielu konstrukcyjnych rozwiązaniach przy różnych budynkach. Pomimo że jest ich niewielka ilość typów, z tego rodzaju prefabrykatów montuje się budynki o każdym rodzaju w budownictwie, np. w ceglanym, tradycyjnym. Tolerancje wymiarowe podczas wytwarzania wyrobów nie stanowią tu większego problemu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com