fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykorzystanie pali DSM

Podstawowe informacje

Pale DSM często nazywane są kolumnami, co pozwala na ich odróżnienie od klasycznych pali. Jest to technologia, który służy do wzmacniana gruntu budowlanego odznaczającego się zbyt małą nośnością. Wynaleziono ją w Japonii w latach 70. XX wieku. Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od słów „Deep Soil Mixing”. W wolnym tłumaczeni można to przełożyć jako „głębokie mieszanie gleby”. Stosując tę metodę należy wwiercić się w grunt, który pełni funkcję kruszywa, a następnie mieszać go w wybranym miejscu z wcześniej ustalonym właściwym spoiwem. (uprawnienia budowlane 2022)

Wykorzystanie pali DSM
Wykorzystanie pali DSM

Korzyści związane z technologią DSM

Technologia DSM jest stosowana przede wszystkim w miejscach, w których wibracje podczas wykonywania prac stanowiłyby problem. Wynika to z właściwości pali DSM, które nie emitują drgań oraz hałasu, jaki pojawia się w przypadku zastosowania klasycznych pali. Umocnienie gruntu za pomocą tej metody jest również porównywalnie niższy kosztowo oraz krótszy pod względem czasu potrzebnego na jego wykonanie. Ponadto dzięki wykorzystaniu materiału miejscowego nie występuje urobek oraz nie pojawia się konieczność transportowania i przechowywania kruszywa czy też dużych mas ziemnych. To wszystko wpływa na częste wybieranie pali DSM przy wzmacnianiu nasypów komunikacyjnych, fundamentów obiektów przemysłowych i mieszkalnych, ale również mostów, wiatraków lub wiaduktów. (uprawnienia budowlane program)

Rozróżnienie DSM ze względu na spoiwo

Główny podział pali DSM na konkretne rodzaje odbywa się ze względu na rodzaj używanego spoiwa. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje pali DSM. Pierwszym z nich jest DSM Wet („na mokro”), który polega na wtłaczaniu w grunt zaczynu cementowego. Drugi rodzaj to DSM Dry („na sucho”) – w tym przypadku za pomocą sposobu pneumatycznego podawane są suche wapno i cement, które zostają związane przez wodę gruntową. Oprócz zaczynu cementowego można zastosować także zaczyn bentonitowy lub cementowo-popiołowy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Różne zastosowania i kombinacje

Dzięki dodatku bentonitu można kształtować np. przeciwfiltracyjne zasłony, które stanowią element konstrukcyjny wałów przeciwpowodziowych. Dzięki ułożeniu na styk kolumn DSM w formie palisady formułuje się dosyć często (po wcześniejszym zbrojeniu, które jest możliwe również przy zastosowaniu tej technologii) obudowy i zabezpieczenia wykopów. Jednak zazwyczaj siatka jest tworzona z pojedynczych pali DSM, między którymi odległość powinna wynosić około 1-2 metry. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Układ, rozstaw oraz średnica poszczególnych pali zależy przede wszystkim od nośności podłoża, na którym są stosowane, oraz od indywidualnych założeń konkretnego projektu. Technologia DSM jest wykorzystywana na spoistych gruntach oraz tych niespoistych. W tym drugim przypadku, czyli np. na żwirach lub piaskach, wytrzymałość użytych kolumn DSM jest porównywalna do kolumn betonowych. Wszystko zależy od rodzaju konkretnego podłoża, bowiem jego właściwości i skład mogą mieć niekorzystny wpływ na niejednorodność cementogruntu. W związku z tym zastosowanie kolumn DSM wymaga wcześniejszego przeprowadzenia wstępnych badań. Doświadczone firmy bez problem ocenią w prawidłowy sposób możliwości konkretnego gruntu przed przystąpieniem do właściwych prac. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com