Wykorzystanie keramzytu do izolacji podłogi
Zastosowanie keramzytu w izolacji termicznej podłogi na gruncie jest dobrym rozwiązaniem. Zastępuje on aż trzy warstwy, w porównaniu do tradycyjnych metod związanych z wykonywaniem takiej podłogi. Należy jednak pamiętać, że keramzyt musi posiadać odpowiednią frakcję. Im jest on grubszy, tym lepsze termoizolacyjne właściwości będzie wykazywać. Chcąc uzyskać cieplną ochronę oraz odpowiedni pozom nośności, należy zastosować warstwę keramzytu gruboziarnistego, której grubość będzie wynosić 35 cm. Kruszywo to ma wygląd niewielkich kulek, które wypala się z gliny. Ich cechą jest duży stopień wytrzymałości, dobry poziom trwałości oraz bardzo dobre termoizolacyjne parametry. Keramzyt, który przeznacza się do podłóg na gruncie, w specjalny sposób impregnuje się, co sprawia, że jego poziom kapilarności ograniczony zostaje do 5 cm. Pomimo, że ma on bezpośredni kontakt z gruntem, który może być wilgotny, to zachowuje on swoje termoizolacyjne właściwości. (uprawnienia budowlane program)
Wykonanie podłogi z keramzytu
Wykonanie podłogi z keramzytu polega na tym, że należy go rozłożyć oraz wyrównać. W dalszym etapie zagęszcza się go lekką płytową zagęszczarką lub za pomocą ręcznego ubijaka, gdy powierzchnia jest mała. Maksymalny poziom związany z zagęszczeniem keramzytu wynosi 10%. Trzeba uwzględnić tą wartość podczas obliczania ilości kruszywa, jaka jest potrzebna, aby uzyskać zaprojektowaną warstwową grubość. Chcąc ułatwić dalsze prace, powierzchnie keramzytu, która jest wyrównana i zagęszczona pokrywa się cienką warstwą cementowego szprycu. Ma on dokonać stabilizacji kruszywa oraz wyeliminować przemieszczanie się go w czasie chodzenia i tworzenia kolejnych podłogowych warstw. (uprawnienia budowlane)
Układanie przeciwwilgociowej warstwy
Kiedy mamy już przygotowaną warstwę keramzytu można na niej rozpocząć układanie przeciwwilgociowej izolacji oraz podłogowego podkładu odpowiedniego do posadzki, jaka powstanie. Tworzenie na gruncie podłogi z zastosowaniem warstwy keramzytu powoduje, że nie muszą być zastosowane w takim przypadku technologiczne przerwy. (uprawnienia budowlane 2022) To powoduje, że czas związany z realizacją budowlanych prac ulega znacznemu skróceniu. Cechy, takie jak mechaniczna wytrzymałość czy biologiczna i chemiczna odporność keramzytu, pozwalają stosować go nie tylko w mieszkalnym budownictwie, lecz również przy przemysłowych obiektach, magazynowych halach czy sportowych obiektach. (uprawnienia budowlane kontakt)
Walory keramzytu
Keramzyt posiada szereg zalet. Przede wszystkim jest on prosty w aplikacji podczas wykonywania prac. Materiał ten cechuje się lekkością, a jego nasypowa gęstość kształtuje się na poziomie około 290 kg/m³. To powoduje, że nakłady na wbudowanie oraz transport są minimalne. Keramzyt można podawać przy pomocy pompy o wydajności do 25m³h. Kruszywo podaje się nią na odległość wynoszącą do 40 metrów. W związku z tym, że keramzyt jest sypkim rodzajem materiału, to bez problemów dopasowuje się on do dowolnych kształtów powierzchni, jaką wypełnia. Nie ma potrzeby tu przycinania oraz dopasowywania, jak ma to miejsce podczas stosowania płytowych materiałów. (uprawnienia budowlane segregator )