Wykopy płaszczyznowe
Wykopy płaszczyznowe warto przysypywać jedynie ziemią jaka nie jest zamarznięta, patrząc na to, że wykopy rurociągowe przysypuje się ziemią do wysokości okrycia przewodu, jaka musi mieć chociaż 50cm, natomiast wyżej da się korzystać z ziemi zamarzniętej, ale z pamiętaniem o pozostawieniu dużej ilości miejsca na późniejsze osiadanie. Dla uzyskania odpowiedniej jakości prac przeprowadzanych zimą, poleca się:
-omijać, poprzez względy finansowe robienie prac blisko niskich nasypów czy niegłębokich wykopach,
-wykonywać wykopy na rosłych murach koparką o porządnej wydajności, która nie potrzebuje pauz w pracy, czyli na trzy zmiany, żeby ziemia znowu nie zamarznęła, (uprawnienia budowlane kontakt)
-odseparowana ziemia musi prędko zostać przetransportowana na nasyp, ponieważ okres czasu od wykopania ziemi do jego zagęszczenia w nasypie nie może przekraczać godziny,
-nasyp trzeba robić sposobem warstwowym i zagęszczać ubijaniem, grubość rozmieszczanego rzędu nie może przekraczać 30 centymetrów,
-nie wolno kłaść w nasypie przymarzniętych i zbitych kawałków ziemi w ilości przekraczającej 25% pełnej objętości nasypu, (uprawnienia budowlane 2021)
-nie można umieszczać śniegu w nasyp i podczas mocnych opadów zrobić przerwę w pracach,
-na osiadanie nasypu warto przeznaczyć około trzy razy więcej czasu niż w przypadku prac zwykłych.

Ziemia zamarznięta
Ziemia zamarznięta, szczególnie zbita, robi się bardzo twarda, przez co podczas jej odseparowania używa się różnych środków ostrożności. Odseparowanie bez maszyn, przy użyciu klinów, łomów, kilofów da się przeprowadzać, ale przy nie dużych miejscach prac. W przypadku obszarów masywniejszych i objętościach w przypadku grubości rzędu zamarzniętego gruntu do 30cm da się skorzystać z odspajania masywnymi zrywakami, jakie sterowane są ciągnikiem gąsienicowym. (uprawnienia budowlane program) Odseparowanie mechaniczne w przypadku skorzystania z koparek przedsiębiernych bywa potrzebne w przypadku dużego obszary prac gruntowych. W przypadku grubości zbitej ziemi do 25cm warto skorzystać z koparki o pojemności łyżki 0,5m, przy objętości do 40cm – koparki o pojemności łyżki 1m3. W przypadku masywności zbitej ziemi ponad 40cm warto użyć już tworzyw wybuchowych czy zanim przystąpimy do odspajania skorzystać z ogrzewania obszaru przy użyciu koksowników, grzejników parowych czy jakiegoś ogrzewania, jakie umieści się w głąb zbitej ziemi.
Warunki bhp
Zanim zaczniemy działać przy pracach ziemnych warto jest skontrolować obszar, czy nie widać na nich żadnych miejsc, gdzie mogą znajdować się przewody wodociągowe czy kanalizacyjne. Jeśli takie znajdziemy, trzeba zrezygnować z pracy koparkami oraz kilofami, a prace przeprowadzać pod porządnym nadzorem kierownika przysłanego z odpowiedniego miejsca, na przykład z elektrowni czy gazowni. Trzeba takie rozkopy chronić przed zalaniem poprzez wody płaszczyznowe. W punktach przejść dla pieszych warto korzystać z barier chroniących i nad przeprowadzanymi przekopami stawiać mostki szerokości do 10 metrów z balustradami. (akty prawne uprawnienia budowlane) Najniższy, ale wciąż bezpieczny kąt odchylenia skarp wykopu dla ziem średnio-spoistych to 45°.
Podkopywanie wykopów
Robienie wykopów poprzez podkopy jest zabronione. Trzeba zwrócić uwagę, by były przestrzegane stosowne odstępy granic przeprowadzanych wykopów od wcześniej stojących tam już konstrukcji, odstępy te muszą mieć przynajmniej 3-6 i patrząc na to gdzie znajduje się dno wykopu co do spodu powierzchni już będących tam konstrukcji. (program egzaminu na uprawnienia) Deskowanie ścian wykopów ściąga się zaczynając od dołu rzędami rozpiętości 30-40cm. Rozporki zdejmuje się po postawieniu nadprogramowej pośredniej rozporki, w ziemiach niezwykle osłabionych deskowanie można zostawić chociaż w połowie. Przy mechanicznej metodzie robienia wykopów warto pamiętać o najwyższych warunkach ochrony, jakie są związane z wykonywaniem robót oraz używaniem maszyn, jakie potrafią stwarzać niebezpieczeństwo dla pracowników. Podczas używania tworzyw wybuchowych warto przestrzegać odpowiednich reguł i zasad, mianowicie takie prace może przeprowadzać jedynie odpowiednio do tego zwołany zespół. (segregator egzamin ustny uprawnienia)