Wykończenie wnętrz
Podłogi należy wykonać z materiałów, które:
– są trudno ścieralne,
– łatwe do utrzymania w czystości (uprawnienia budowlane – egzamin).
Może to być np. klepka dębowa, bukowa bądź inny materiał zastępczy. Należy je układać na takim podłożu, które pozwoli na izolację dźwięku. Dotyczy to takich pomieszczeń jak:
– pokoje biurowe,
– biblioteki,
– czytelnie,
– świetlice,
– stołówki,
– korytarze.
Materiałami zastępczymi mogą być:
– płyty podłogowe „Golwetten” – pokoje biurowe,
– terakota lub lastrico – w ustępach, ambulatoriach, szatniach,
– lastrico – w sieni i na klatkach schodowych.
Ściany należy malować klejowo. W przypadku ambulatoriów, ustępów i szatniach należy wykonać ściany, których powierzchnie będzie można łatwo zmywać. Dotyczy to wysokości od 1,5 do 2 m.
Szafy, które będą wbudowane, powinno się uwzględnić w ścianach, które są pomiędzy korytarzami i pokojami biurowymi (nauka do uprawnień architektonicznych). Takie szafy są potrzebne w:
– bibliotekach,
– świetlicach,
– czytelniach,
– bufetach,
– kioskach.
Ogrzewanie, wentylacja, izolacja przeciwdźwiękowa
Powinno się stosować ogrzewanie, które jest centralne wodne. Temperatury obliczeniowe pomieszczeń powinny być zgodne z normą PN/B-02402. W sytuacji, kiedy wykorzystuje się ogrzewanie przez promieniowanie, to temperatura obliczeniowa, która jest w normie, powinna być obniżona o 2° C.
W przypadku wentylacji powinno się podjąć decyzję o zamontowaniu wentylacji grawitacyjnej. Należy również zadbać o to, żeby zapewnić dobrą wentylację bezpośrednią na skutek zastosowania właściwej konstrukcji okien. W salach zebrań czy świetlicach można zamontować wentylację mechaniczną lub półmechaniczną. Warunkiem jest jedynie to, żeby było to uzasadnione wielkością sali.
Izolacja przeciwdźwiękowa jest niezbędna w pomieszczeniach, w których będą maszyny do pisania lub inne maszyny biurowe. Jest to obowiązkowe również w pomieszczeniach, które będą świetlicami lub czytelniami (programy do uprawnień architektonicznych).
Inne wymagania można spotkać w normie PN/B-02151. Dotyczą one norm przestrzennych i wskaźników funkcjonalnych zgodnych z normatywem technicznego projektowania IUA „Elementy Budynków Biurowych”. W momencie zatwierdzenia norm przez Prezydium Rządu konieczne jest uwzględnienie wszystkich zmian, które następują na skutek ostatecznej redakcji.
Pomieszczenia biurowe
Pomieszczenia administracji oddziałowej powinny być w budynkach produkcyjnych na antresolach lub w przybudówkach w parterze lub na wyższych piętrach. Z kolei pomieszczenia biurowe należy odpowiednio zabezpieczyć przed hałasem i szkodliwymi wyziewami. Idealnym rozwiązaniem jest oddzielenie ich od produkcji np. przedsionkami czy korytarzami. W sytuacji, kiedy biura znajdują się w oddziałach, które są hałaśliwe (lub w ich okolicy), należy zastosować izolację akustyczną ścian i stropów. Wówczas można obniżyć do 45 decybeli natężenie dźwięków w pomieszczeniach biurowych.
Powierzchnię pomieszczenia biurowego należy obliczyć pod kątem najliczniejszej zmiany pracowników biurowych. Zgodnie z normami rosyjskimi wygląda to następująco:
– 1 pracownik biurowy przy pracy zespołowej – 3,25 m2,
– 1 konstruktor – 5 m2 (biur konstrukcyjne z deskami kreślarskimi),
– pracownik, który większość czasu pracy spędza poza biurem – 2,5 m2.
Jednak nie stosuje się tej normy w momencie projektowania osobnych gabinetów personelu administracyjnego i technicznego. Pomieszczenia te powinny mieć 3 m wysokości w świetle (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Wysokość można obniżyć do 2,8 m w momencie, kiedy pomieszczenia administracyjne projektowane są razem z pomieszczeniami socjalnymi. Jednocześnie kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 10 m3, które przypada na 1 pracownika, który przebywa w tym pomieszczeniu. Nie można stosować ogrzewania parowego w przypadku pomieszczeń, które mają kubaturę powyżej 500 m3 i znajdują się w oddzielnych budynkach/przybudówkach do hal produkcyjnych.