Na terenie Polski wyróżnia się cztery rodzaje stref, które dotyczą stopnia przemarzania gruntów. Strefy ustala się w oparciu o czas trwania niskich temperatur oraz ich poziom. W zależności od regionów znajdujących się w Polsce głębokość osiąga wartości w przedziale 0,8 – 1,4 m. Aby uniknąć zjawiska zamarzania rur pod gruntem należy umieścić je poniżej wartości, w której grunt przemarza. Nie zawsze jednak można umieścić rury odpowiednio nisko poniżej strefy, która ulega przemarzaniu. Taki problem często dotyka branżę kanalizacyjną przy zakładaniu sieci. Zachowanie odpowiedniego poziomu spadków sprawia niekiedy, że rury znajdują się w strefie potencjalnego narażenia na ujemne temperatury. W takich wypadkach należy zastosować dobrą termiczną izolację, aby instalacja była zabezpieczona. (uprawnienia budowlane 2022) Wykonanie termicznych izolacji instalacji w gruntach budzi duże zainteresowanie w branży budownictwa.
Obliczenia dotyczące grubości zastosowanej izolacji
Chcąc obliczyć, jaka będzie potrzebna, na przykładzie keramzytu trzeba wziąć pod uwagę, że jest on lepszy aż 2,5 razy w stosunku do izolacyjności jaką ma grunt. 25 cm gruntu może zostać zastąpione przez 10 cm keramzytu. Wchodząc na strony internetowe producentów w poszukiwaniu odpowiedniego materiału izolacyjnego często można skorzystać z bezpłatnego kalkulatora.(akty prawne uprawnienia budowlane) To pozwoli w szybki sposób policzyć ile materiału jest potrzebne, aby zapewnić właściwą izolację. Ze strony w prosty i szybki sposób można często wygenerować raport, który posłuży jako materiał pomocniczy do wstępnej analizy takiego rozwiązania. (uprawnienia budowlane program)
Skuteczna izolacja za pomocą keramzytu
Keramzyt w wilgotnych warunkach ma współczynnik związany z przewodzeniem ciepła na poziomie 0,16W/(m*K). Taki poziom współczynnika jest wielokrotnie niższy niż współczynnik gruntu. Pomimo zapewnienia świetnej izolacji keramzyt ma wiele innych zalet. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Cechuje go wytrzymałość oraz odporność na agresywne środowisko, wodę i mróz. Keramzyt jest także wytrzymały na procesy biologicznej korozji, gryzonie oraz na wiele innych czynników o charakterze zewnętrznym. Zarówno ropopochodne substancje, jak i kwasy humusowe nie spowodują szkód w keramzycie. W razie demontażu, w prosty sposób można wykopać materiał z gruntu i użyć go ponownie. Budownictwo drogowe często korzysta z keramzytu przy budowie drenaży, wypełnień orz lekkich nasypów. (uprawnienia budowlane kontakt)
Proces wykonania izolacji keramzytem
Proces wykonania izolacji keramzytem jest bardzo prosty, a zarazem skuteczny. W pierwszym etapie należy przygotować wykop, do którego wkłada się rurociąg. Ważne, aby ułożyć go na piaskowej podsypce, której grubość będzie wynosić 10 cm. Tak przygotowany rurociąg należy zasypać keramzytem o frakcji między 10-20 mm. W kolejnym etapie zagęszcza się go, a powierzchnię należy przykryć używając do tego celu folii. To ograniczy dostanie się tam ewentualnej wody. Resztę wykopu trzeba uzupełnić odpowiednim materiałem, związanym z użytkowaniem danej nawierzchni. Taki materiał to np. nawierzchnia użytkowa, komunikacyjna bądź grunt. Trzeba pamiętać jednak, że grubość materiału musi osiągać wartość minimalną co najmniej 20 centymetrów. Jak można zauważyć, izolacja keramzytem ma wiele zalet, a sam proces jej zakładanie nie jest skomplikowany. Za jego pomocą można skutecznie zabezpieczyć rury przed niskimi temperaturami. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.