Wykonanie ścian z dużych bloków
Ściany, które są wykonane z dużych bloków cechują się większym poziomem wytrzymałości niż te z cegły, gdzie ich zaprawa w spoiwach obniża znacznie wytrzymałość całego muru. W związku z tym mieszkalne budynki wykonane z dużych bloków mogą mieć znacznie większą wysokość, niż w przypadku budynków powstałych z cegły (nauka do uprawnień budowlanych).
Wytrzymałość bloków
Bloki mające wytrzymałość na poziomie 50 kG/cm² pozwalają na wznoszenie mieszkalnych domów aż do 6-7 kondygnacji (testy 2021 uprawnienia). Stosując na dolnych kondygnacjach bloki, które mają wytrzymałość 70 kG/cm² można budować bloki o znacznie wyższych kondygnacjach. Budynki mogą mieć nawet do 8-9 kondygnacji. Jeżeli zachodzi potrzeba, można wyprodukować bloki o wytrzymałości wynoszącej do 90 kG/cm². Taki poziom wytrzymałości pozwala na wznoszenie budynków do 10 kondygnacji.
Gdzie stosuje się takie bloki?
Takie bloki wykorzystuje się przy budynkach mających poprzeczny układ nośnych ścian, które wykonuje się ze żwirobetonu o marce 140 i 170, jako typowe prefabrykaty. Bloki te wykazują długość 2,52 m oraz grubość 24 cm (program egzamin uprawnienia 2021). Mają kanałowe okrągłe otwory, których średnica ma 18 i 19,1 cm. Na wyższych kondygnacjach stosuje się bloki mające szerokość 89,19 i 149 cm o typie BW. W niższych kondygnacjach przy wysokich budynkach stosuje się bloki o wymiarach analogicznych, ale mające mniejszą ilość kanałów oraz mniejszą średnicę. Wynosi ona około 14 i 16,5 cm. Stosuje się tu również pełne i kanałowe bloki z nadbetonowaną warstwą 6-centymetrowego betonu. Są to bloki mające grubość 30 cm.
Wyprawa i spoiwa przy blokach
Bloki produkuje się z jednostronną i dwustronną wyprawą. Kiedy zastosujemy jednostronną wyprawę, daje się ją zazwyczaj od zewnętrznej strony bloku. Zewnętrzna wyprawa, czyli tzw. faktura wykonana może być ze zwykłej cementowej zaprawy, szlachetnej wyprawy, okładziny z ceramicznych płytek bądź cegły oraz z okładziny z betonowych prefabrykowanych płytek, gdzie położona jest na nich wyprawa. Jako spoiwo przy wyprawach stosuje się zwykły portlandzki cement, kolorowy cement i biały. Jeżeli korzystamy ze zwykłego cementu, możemy do niego dodać barwidła, ab uzyskać wybrany kolor wyprawy. Bawidła nie mogą jednak zmieniać barwy pod wpływem słońca, wapna. Muszą dać intensywny kolor i dobrze łączyć się z cementem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Takie wymagania spełniają sztuczne gatunki barwideł mineralnych typu ochra, umbra, tlenek chromu, manganu oraz surik żelazny i węglowa sadza.