Wykonanie hydroizolacji budynku znajdującego się na skarpie
Budynek można posadowić na skarpie stosując fundamentowe ławy albo płyty. W przypadku fundamentowej płyty budynek wkopuje się w skarpę. Wyboru dokonuje się na podstawie konkretnych technicznych uwarunkowań, a izolowanie fundamentów wybiera się w oparciu o obecność bądź brak podpiwniczenia. Jest to adekwatne do występującego wariantu z niepodpiwniczeniem, z podpiwniczeniem, albo też z podpiwniczeniem częściowym. W tym przypadku skupimy się na posadowieniu budynku stosując do tego celu schodkowe ławy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Posadowienie ścian na skarpie
Analizowany przypadek będzie dotyczyć ścian, które posadowione zostały w bezpośredni sposób na skarpie. Lekkiego typu izolacja wykonywana jest tylko podczas występowania obciążenia od wilgoci, albo w przypadku obecności poprawnie funkcjonującego drenażu, odprowadza on nadmiar opadowych wód. Ściana, jaka została poddana analizie wykazuje narażenie na obciążenie związane ze spływającą opadową wodą ze skarpy. Chociaż można przyjąć, że takie obciążenie wiąże się z wilgocią, to jednak jest to błędne myślenie. Nie ważne jest to, czy drenaż, który ma odprowadzać spływającą wodę będzie się znajdować, czy też nie, izolacja ściany posadowionej na skarpie projektuje się w każdym przypadku jako izolację przeciwwodną. To sprawia, że ograniczone zostaje wykorzystanie wodochronnych materiałów do bitumicznych rolowych, hybrydowych bądź KMB mas, czy też elastycznych rodzajów szlamów. (uprawnienia budowlane 2022)
Opadowe wody
Wody opadowe, które spływają po skarpie odprowadza się do drenażu, w związku z czym istotne jest dokładne wykonanie izolacji przyległej ściany do skarpy. Pionową izolację należ wysunąć poza poziom terenu, jaki znajduje się w otoczeniu. Ma to spowodować to, żeby niezabezpieczona powierzchnia na ścianie nie zostanie zalana opadową napływającą wodą ze skarpy. Bardzo ważne jest tu skuteczne i szybkie odprowadzenie opadowej wody, aby połacie tarasowe nie zostały zalane. Jeżeli będzie na nich znajdować się bezbarierowe przejście bądź niski próg, w takim wypadku woda może się spiętrzać przy drzwiach i przedostawać do środka pomieszczeń. Nie ważne jakie konstrukcyjno – materiałowe rozwiązanie zostanie przyjęte, w każdym przypadku należy zaprojektować indywidualnie nie tylko hydroizolację, ale również termoizolację. (uprawnienia budowlane program)
Ochronne warstwy do wodochronnej powłoki
Przesunięcia w czasie wymuszają, aby wysunięte poza lico ściany poziomego izolacyjnego pasa odpowiednio zabezpieczyć. (uprawnienia budowlane) Te przesunięcia powodują, że należy rozróżnić ochronne warstwy, jakie stosuje się w celu ochrony tymczasowej wodochronnej powłoki w czasie wykonywania prac, jak i materiały do ochrony w czasie zasypywania fundamentowych wykopów. W związku z tym do standardowe procedur związanych z kontrolowaniem poprawności w wykonywaniu prac należy dodać dodatkowo jeszcze dwie kontrole. Pierwszą z nich jest kontrola, która zabezpiecza odsłonięte hydroizolacyjne fragmenty. Przeznacza się je do późniejszych łączeń. Drugą kontrolą jest kontrola stanu hydroizolacyjnej powierzchni bezpośrednio przed wykonaniem połączenia jej z innym odcinkiem. (uprawnienia budowlane segregator )