fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wybór posadzki w łazience przy podłogowym ogrzewaniu

Wybór posadzki w łazience przy podłogowym ogrzewaniu

Przy ogrzewaniu podłogowym należy dobrać najlepsze rozwiązanie odnośnie wyboru odpowiedniego rodzaju posadzki oraz dobrego zaplanowania wszystkich prac. Mamy tu do wyboru kilka różnych wariantów. Nie bierze się tu  pod uwagę tylko ogrzewania elektrycznego bądź wodnego i zróżnicowania stref. Ważne jest też zachowanie estetyki, np. podczas dylatacji, ale również można dokonać tu łączeń posadzek ceramicznych i żywicznych, czy z naturalnych kamieni. , (uprawnienia budowlane kontakt) Z tego względu warto patrzeć na posadzkę w szerokim aspekcie, a nie tylko pod kątem dobrania odpowiedniego wykładzinowego materiału. Przy podłogowym ogrzewaniu należy dodatkowo spełnić techniczno – technologiczne wymogi. Zazwyczaj nie poddaje się analizie zjawisk, jakie zachodzą w poszczególnych podłogowych warstwach. Wykonawca posadzki sprawdza jej równość oraz ewentualnie wilgotność w podłożu. W dalszym etapie dobiera odpowiedni klej oraz spoinującą zaprawę.

Wybór posadzki w łazience przy podłogowym ogrzewaniu
Wybór posadzki w łazience przy podłogowym ogrzewaniu

Strefowe dylatacje

Strefowe dylatacje wykonuje się w komunikacyjnych przejściach np. w progach drzwi. Powstają one przede wszystkim w miejscach, gdzie łączy się wylewka w pomieszczeniu, które posiada różne wymiary. (uprawnienia budowlane 2022) Taki rodzaj dylatacji stosuje się również przy stykaniu się podłóg różnej konstrukcji albo grubości. Chcąc umieścić grzewczą matę w podłodze zaraz przed wejściem do prysznicowej kabiny trzeba tą część posadzki oddylatować.

Estetyka przy strefowych dylatacjach

Dylatacje montażowe, brzegowe i konstrukcyjne przenoszone są w intuicyjny sposób z podłoża na posadzki. Przy ceramicznych wykładzinach podczas przeniesienia strefowych dylatacji mogą pojawić się problemy związane z estetyką. Należy pamiętać, że ten rodzaj dylatacji spełnia ważną funkcję przy podłogowym ogrzewaniu, jak i przy nieregularnym kształcie bądź różniącym się od prostokąta jastrychu. Można wyróżnić w tym miejscu dwa przypadki. Pierwszy zakłada, że podłogowe ogrzewanie nie  znajduje się na całej powierzchni jastrychu. Drugi przypadek mówi, że ogrzewanie podłogowe występuje pod jego całą powierzchnią. Analizując pierwszy przypadek zachodzi tu podział na ogrzewane i nieogrzewane strefy. Nie zależy on od kształtu, jaki ma pomieszczenie. Takie strefy trzeba rozdzielić przy pomocy dylatacji. Dylatacje te wykonuje się też, gdy występują znaczne różnice w temperaturach grzewczych czynników albo w rodzaju podłogowego ogrzewania. Pola, w których występują regulowane niezależnie ogrzewania także należy od siebie oddylatować. (uprawnienia budowlane program)

Materiał na posadzkę

W zależności, czy podłogowe ogrzewanie będzie wykonane z grzewczego jastrychu, czy z grzewczych mat zatopionych w kleju podczas projektowania i wykonywania grzewczych podłóg należy zaplanować odpowiedni rodzaj materiału, jaki zostanie użyty na posadzkę. Materiał powinien posiadać jak najwyższy współczynnik związany z przewodzeniem ciepła, określany symbolem λ. W związku z tym najczęściej wykorzystywanymi materiałami do posadzki są naturalne kamienie albo ceramiczne płytki. Dla naturalnych kamieni λ wynosi w przedziale 1,1 do 3,5 W/ mK. Przy płytkach współczynnik lambda kształtuje się na poziomie 1,1 do 1,3 W/mK. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com