Wpływ klimatu na zrównoważone budownictwo
Budownictwo zrównoważone to projektowanie, wnoszenie, użytkowanie oraz modernizowanie i rozbiórka budowlanych obiektów w taki sposób, aby ograniczyć negatywne zmiany, do jakich dochodzi w naturalnym środowisku. Naukowy obecnie są zgodni w wypowiedziach, że działalność człowieka wpływa na ocieplanie się klimatu. W związku z emisją dwutlenku węgla, podtlenku azotu oraz metanu temperatura powietrza wzrosła średnio o 1°C, w porównaniu z początkiem industrializacyjnego okresu. Jeżeli nie zahamujemy emisji CO₂, w takim wypadku w roku 2100 średnia temperatura ulegnie wzrostowi o 4°C. (uprawnienia budowlane 2022)
Zużycie energii przez branże budowlaną
Szacuje się, że obecnie branża budowlana odpowiada aż w 35% za zużycie światowe energii, a w 55% za całkowite zużycie energii oraz 38% za emisję światową cieplarnianych gazów. W tym sektorze wzrost emisji wiąże się przede wszystkim z korzystaniem z kopalnych paliw, do jakich należy gaz ziemny, ropa czy węgiel, w celu ogrzania budynku bądź przygotowania posiłków. Na wzrost emisji wpływa również zwiększone zużycie elektrycznej energii z powodu aktywności ludzi, przede wszystkim tam, gdzie jej produkcja jest związana z wysokim stopniem emisji zanieczyszczeń. Na terenie Unii Europejskiej znajduje się około 131 mln budynków, gdzie 38% z nich jest budynkami mieszkalnymi, a 42% to budynki niemieszkalne. (uprawnienia budowlane program) Zbudowano je przed rokiem 1970. W Polsce takich budynków jest 14,2 mln, a 40% z nich to jednorodzinne domy. Wiele z nich posiada niski poziom energetycznej efektywności, co sprawia, że wymagają one przeprowadzenia termomodernizacji. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zrównoważony budynek
Pomimo, że znajdują się wytyczne, zalecenia oraz wskazówki, które mają na celu pomóc stworzyć zrównoważony budynek, to jednak nie ma na niego jednej recepty, która będzie odpowiednia. Jest to zazwyczaj iteracyjny proces, na którego składa się efekt zintegrowanej pracy projektowego zespołu. Pozwala on w sposób interdyscyplinarny podejść do tego tematu, co prowadzi do uzyskania rozwiązania, jakie będzie optymalne. Zarówno nowo powstałe obiekty, jak i już istniejące będą musiały wiązać się z oceną pod kątem ich zrównoważenia. Produkując budowlane materiały wymaga się surowców, i energii, co powoduje emisję zanieczyszczeń. Dzięki nim jednak można dokonać ograniczenia ilości energii, jaką się zużywa oraz emisji CO₂ danych budynków podczas ich eksploatowania. (uprawnienia budowlane segregator )
Proces transformacji budynków
Transformacja budynków polegać będzie na dokonaniu ich głębokiej modernizacji technicznych systemów oraz termomodernizacji. To sprawi, że całkowicie nastąpi rezygnacja z węgla oraz prawie całkowicie zrezygnuje się z ziemnego gazu. Taka przemiana będzie wiązać się ze sprawną koordynacją na administracyjnych szczeblach, oraz na dużym stopniu zaangażowania projektowych biur. Firmy wykonawcze oraz producenci budowlanych materiałów również będą musieli brać udział w sprawnej koordynacji, ponieważ tempo związane z modernizowaniem budynków na terenie Polski będzie oscylować na dziennym poziomie wynoszącym 700 obiektów. (uprawnienia budowlane)