fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ gruntowych wód na obiekty budowlane

Gruntowy ośrodek w modelach, jakie najczęściej się stosuje, traktuje się jako ośrodek dwuskładnikowy. Składa się on z gruntowego szkieletu oraz wody, która całkowicie wypełnia pory. Zaawansowane opisy ośrodka mówią, że jest on trójskładnikowy, a w porach znaleźć można pęcherzyki powietrza. W tym wypadku mówi się o nienasyconych gruntach, które na ten moment stanowią zaawansowane naukowe analizy i bardzo rzadko korzysta się z nich w inżynierskich analizach. W gruntowym ośrodku woda sprawia, że w porach pojawia się ciśnienie wody, które wpływa w gruntowym ośrodku na składowe naprężeń. To zjawisko powoduje, że powstają siły związane z wyporem. Patrząc na budowlane obiekty ważną kwestią jest tu głównie wyparcie wody na obiekty, które zlokalizowane są poniżej poziomu gruntowej wody. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wpływ gruntowych wód na obiekty budowlane
Wpływ gruntowych wód na obiekty budowlane

Parcie wody na elementy budynku

Bardzo istotnym problemem jest oddziaływanie związane z parciem wody na dane elementy budynku, które to znajdują się poniżej wodnego zwierciadła. Takie parcie ma miejsce głównie w niespoistych gruntach, które są zawodnione. Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że ustalony został piezometryczny poziom w sytuacji, gdy będzie się mieć do czynienia ze spoistym gruntem. Trzeba brać pod uwagę także to, że często występują przewarstwienia w niespoistych gruntach w iłach i glinach. To sprawia, że pojawia się tu ryzyko związane z wodą nawet, kiedy według geotechnicznego rozpoznania nie powinno jej być w tym miejscu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Destrukcyjny wpływ wody na budynek

Poza mechanicznym oddziaływaniem wody, może ona spowodować dodatkowe konstrukcyjne wytężenia, ale także może w destrukcyjny sposób oddziaływać na budynek bądź jego część. Jego stan może ulec pogorszeniu, co z pewnością przełoży się na warunki związane z użytkowaniem budynku oraz z jego przyśpieszonym zużyciem. Przede wszystkim mowa w tym miejscu o wilgoci, która w budowlanych materiałach zacznie migrować i będzie mieć w związku z tym bezpośredni wpływ na komfort użytkowników danego budynku. Taka sytuacja dotyczy głównie zagłębionych części znajdujących się poniżej poziomu wody. Kiedy nie mamy jednak poziomych izolacji ścian, problem ten obejmuje również wyższe kondygnacje w budynku.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Naprężenia związane z parciem wody

Parcie wody powoduje, że powstają naprężenia. Jeżeli zbiorą się one na określonej powierzchni, wtedy traktuje się je niekiedy jako zewnętrzne siły. Siła zewnętrzna sprawia natomiast, że powstają wewnętrzne rzeczywiste siły, na które to trzeba zaprojektować konstrukcyjny element. Taki element będzie pracować pod wodą.  (uprawnienia budowlane)  Często statyczny konstrukcyjny schemat sprawia, że parcie wody wpływa również na wytężenie się elementów, jakie znajdują się powyżej. Statyczno – wytrzymałościowe analizy biorą pod uwagę także parcie od spodu wody, co ma bardzo istotne znaczenie mając do czynienia w budynku z lekkimi częściami. Duży stopień zagłębienia posadowienia, które znajduje się poniżej poziomu wody powoduje, że może w takim wypadku dojść do utracenia stateczności budynku poprzez jego uniesienie. To z kolei ma bezpośredni wpływ na powstanie poważnych awarii.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com