fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wpływ gruntowych wód na cieplny komfort w budynkach

Wpływ gruntowych wód na cieplny komfort w budynkach

Ciepło przepływa od kierunku z miejsca, gdzie występuje temperatura wyższa, do miejsca gdzie jest ona niższa. Wielkość przekazywanej energii przez powierzchniową jednostkę w jednostce czasowej w przybliżeniu jest proporcjonalna w stosunku do różnicy temperatur. Ciepło przekazywane w związku z przewodzeniem jest konsekwencją oddziaływania w bezpośredni sposób cząsteczek ciał. Kiedy ciało z jednej strony podgrzeje się np. mając do czynienia z murem, po upływie pewnego czasu cały mur będzie ciepły, również z drugiej strony. Szybkość z jaką to nastąpi zależy od własności, jaką określa się cieplną przewodnością materiału, z jakiego stworzono mur.  

 (uprawnienia budowlane cennik) 

Wpływ gruntowych wód na cieplny komfort w budynkach
Wpływ gruntowych wód na cieplny komfort w budynkach

Woda w gruncie

Znajdująca się w gruncie woda na głębokości wynoszącej kilka metrów poniżej poziomu terenu przez cały rok osiąga stały poziom temperatury, który wynosi około 10°C. Im głębokość jest bliżej poziomu terenu, tym temperatura wody ulega nieco zmianie. W porze letniej będzie ona wynosić około 12°C, a w porze zimowej około 8°C. Temperatura ta zależy od kilku czynników, na jakie inwestor nie może mieć żadnego wpływu. Jest to lokalizacja działki, izolacyjność gleby, nasłonecznienie itd. W czasie trwania grzewczego sezonu, kiedy w otoczeniu temperatura spadnie do poziomu poniżej 0°C temperatura dla podskórnych płytkich wód będzie zbliżać się do poziomu 8°C. (uprawnienia budowlane 2023)  

Płynące wody

Woda płynąc w gruncie obmywa fundamenty i dochodzi w związku z tym do sytuacji, gdzie fundament staje się wymiennikiem ciepła, w tym przypadku chłodu. Podskórne płynące wody chłodzą fundament i fundamentowe ściany. Ściany fundamentowe z kolei chłodzą ściany użytkowego poziomu budynku i odbierają ciepło z użytkowej przestrzeni w środku budynku. Sytuacja ta dotyczy wszystkich parterowych ścian, jakie posadowione są na zewnętrznych fundamentach, jak i wewnętrznych nośnych, a także innych. Od dołu zaczyna się proces schładzania, na co mury nie są specjalnie odporne. Zarówno normowe, jak i prawne wymagania nie biorą pod uwagę rutynowych ochronnych działań. W konsekwencji wymiennik ciepła, czyli chłodu w użytkowej przestrzeni to każda z powierzchni murów, jakie posadowione są poniżej poziomu podskórnej wody.  (uprawnienia budowlane program) 

Cieplne promieniowanie

Promieniowanie cieplne jest to proces związany z przenoszeniem energii poprzez elektromagnetyczne promieniowanie, jakie emitowane jest przez cząstki elektrycznie naładowane  w konsekwencji ich cieplnego ruchu w materii. Za pomocą promieniowania wymiana ciepła nie stwarza konieczności obecności ośrodka między ciałami, w związku z którymi dochodzi do wymiany ciepła. Może ona zachodzić także poprzez próżnię. Mając do czynienia ze stałymi ciałami wymiana zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką posiadają. Inny rodzaj emisji będzie mieć miejsce, kiedy powierzchnia danego ciała będzie chropowata, a inna w przypadku gładkiej powierzchni. Zgodnie z klasyczną mechaniką atomy albo cząsteczki ciała posiadają kinetyczną energię. Zmienia się ona w wyniku odziaływania wzajemnego cząsteczek i atomów. Zmiany w energii są wynikiem przyśpieszenia albo oscylacji dipolowej ładunków.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com