Wpływ czynników atmosferycznych na proces osuszania murów
Mając do czynienia ze sprzyjającymi atmosferycznymi warunkami do osuszania pomieszczeń energia może zostać dostarczona także poprzez umożliwienie z zewnątrz cyrkulacji powietrza poprzez przewietrzanie. (program egzaminu na uprawnienia) Taki sposób w szczególności zaleca się w sezonie letnim. Pojedyncza kapilara dobrze pokazuje zjawisko związane z podciąganiem w mikroskali. Dużo więcej praktycznych informacji dostarcza jednak przeprowadzona analiza w skali, jaka obejmuje cały kapilarno – porowaty ośrodek. W światowej literaturze przeważa model związany z transportem wody w murach. Opiera się on na nienasyconym przepływaniu wody, jaka podnosi się z gruntu. Jest to teoria tzw. wyraźnego frontu SF. Pomija się w niej występowanie rozmywania granicy pomiędzy mokrym fragmentem muru a suchym (segregator egzamin ustny uprawnienia) .
Energia wiązania wody
Jeden z parametrów podstawowych określających powiązanie wilgoci i muru, który jest jednocześnie najważniejszy podczas oceny działania suszarniczych metod jest energia wiązana wody. Nazywa się ją również absorpcyjnym potencjałem. Energia kapilarnych wiązań wody z materiałem, który posiada różne średnice kapilar cechuje się zmiennością. Kiedy mamy do czynienia z subkapilarnymi porami o promieniu wynoszącym 0,1 µm energia wynosi przykładowo 7,28 • 10-4 J/mol. Przyjmując założenie, że 1 mol osiąga wagę około 18 gramów i uwzględniając dodatkowo inne rodzaje wiązań z materiałem wilgoci oraz sprawność procesu oblicza się ilość energii, jaką należy dostarczyć chcąc uwolnić kapilarną wodę od siły wiązania. Do tego celu służą stosowane w praktyce i cechujące się skutecznością urządzenia. Ich moc wyraża się za pomocą kWh. (uprawnienia budowlane 2022)
Hydrofobowa powłoka
Wykonując powłoki hydrofobowe na powierzchni kapilary powoduje to odsunięcie się od ścianek wody. Tak działają właśnie siły związane ze spójnością wody. Nie występują tu siły odpychające, które czasami błędnie się interpretuje w związku z występowaniem kapilarnego obniżenia albo depresji. Oddziałują w tym wypadku większe siły kohezji, przekraczające siłę adhezji. Proces hydrofobizacji struktury kapilarno – porowatej muru zalicza się do metod bardzo skutecznych oraz sprawdzonych. Wiąże się on z ochroną muru od kapilarnego podciągania. W budowlanej praktyce wodę jaka wypełnia kapilary nazywa się kapilarną wodą. (uprawnienia budowlane kontakt)
Napływanie wody do muru
Woda napływa do muru niekiedy z gruntu, jaki przylega do bocznych ścian obiektu i z jego podstawy. Może mieć to miejsce także z powierzchni tarasowej, która jest nieodpowiednio wyprofilowana i zalegają na niej opadowe wody. Przykładowo w murze nad poziomem gruntu występuje kapilarna woda podciągana z gruntu przyległego, gdzie poziom zawartości wilgoci jest zmienny i wpływa na niego intensywność atmosferycznych opadów, wietrzność, nasłonecznienie oraz struktura i ukształtowanie terenu przyległego. Źródłem pochodzenia kapilarnej wody może być też kapilarna kondensacja, jaka zachodzi w przypadku wilgotności powietrza bliskiej nasyceniu wodną parą. Zmieniający się chociaż jeden z czynników wpływa bardzo istotnie na zmieniający się stan zawilgocenia muru w budynku. (uprawnienia budowlane program)