fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ ciągłej ścieżki obciążenia na budynki o szkieletowej konstrukcji

Konstrukcja szkieletowa budynku jest zabezpieczona przed obciążeniami o charakterze ekstremalnym za pomocą ciągłej ścieżki obciążenia. Wiele elementów ma wpływ na jakość zaprojektowanego bądź wybudowanego budynku o szkieletowej konstrukcji. Na każdym etapie można rozważyć wiele rozwiązań. Na trwałość budynku o szkieletowej konstrukcji wpływa każdy z zastosowanych budowlanych materiałów np. izolacja, gwoździe, folia czy kotwy. Jednak to jakość i sposób wykonania połączeń wpływa bezpośrednio na nośność ogólną takiej konstrukcji (uprawnienia budowlane kontakt). Budynki o szkieletowej konstrukcji projektuje się na ten sam czas użytkowania co np. marmurowe budynki. Ważne jest poznanie wszystkich detali, które mają kluczowe elementy i bezpośrednio wpływają na jej trwałość. Każdy projektant musi rozpatrzeć 4 mechanizmy o specyficznym charakterze które wiążą się ze zniszczeniem szkieletowego budynku. Są to: obrócenie części bądź całości budynku, utrata sztywności w ścianach, fragmentacja budynku oraz przesunięcie się budynku na fundamencie. (uprawnienia budowlane 2022)

Wpływ ciągłej ścieżki obciążenia na budynki o szkieletowej konstrukcji
Wpływ ciągłej ścieżki obciążenia na budynki o szkieletowej konstrukcji

Zabezpieczenie konstrukcji przed obracaniem

Mając pewność, że szkieletowa konstrukcja budynku jest odpowiednio sztywna i bezpieczna w związku z przesuwem, trzeba dokonać jej zabezpieczeń także pod kątem obracania się. Na obrót wpłynąć mogą siły poziome, które znajdują się na wysokości oczepu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Mają one predyspozycje do dokonania obrotu ścian. W związku z tym należy użyć odpowiednich złącz tzw. kotwiących. Posiadają one dużą nośność na mechanizmy wyrywania. Połączenie to pozwala uzyskać dużą siłę, która będzie w stanie utrzymać ścianę w jej pierwotnej pozycji.

Odpowiednia sztywność ścian przy szkieletowych budynkach

Podczas projektowania ważną kwestią jest sprawdzenie szkieletowych ścian pod kątem ich sztywności. Często jednak te działania są ignorowane, ponieważ w murowych budynkach nie występuje taki problem. Chcąc zapewnić szkieletowej konstrukcji odpowiednią sztywność należy zastosować na ścianę poszycie z płyty OSB. Można dokonać tego jednostronnie bądź też dwustronnie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Siłę jaką będzie w stanie przenieść taka ściana należy określić na podstawie zapisów w normie PN-EN 1995-1-1 rozdział 9.2.4.

Przesunięcia związane z oddziaływaniem wiatru

W przypadku, gdy obciążenie budynku wiatrem, który oddziałuje na lekki rodzaj budynku i traktuje go jak bryłę, jest większe od nośności fundamentów z połączeniami, to takie działania powodują przesunięcia. W związku z tym, że nie można oszacować wartości faktycznej współczynnika związanego z tarciem między fundamentem a podwaliną poprzez warstwę hydroizolacyjną, tarcia nie bierze się w ogóle pod uwagę. Chcąc zabezpieczyć budynek przed przesuwaniem się można dokonać tego na kilka sposobów, które są łatwe w wykonaniu. Jednak do najczęściej wykorzystywanych sposobów zalicza się połączenie do fundamentu kotwień podwaliny wykorzystując do tego celu mechaniczne rodzaje kotew. W takim wypadku można zastosować również kątowniki. Należy dokonać ich montażu wzdłuż boku, gdzie znajduje się podwalina. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com