fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Woda gruntowa obmywająca fundamenty budynków

Kiedy nie ma podskórnej wody, która powodowałaby obmycie fundamentów, w takim wypadku suchy grunt znajdujący się pod fundamentem stanowi izolacyjny rodzaj bufora. Jest on pewnego rodzaju akumulatorem, jaki pobiera ciepło ze środka budynku. Poprzez nagrzewanie się ziemi utrata ciepła ma charakter śladowy i związana jest z dużym stopniem bezwładności. Kiedy mamy do czynienia  z podskórnymi wodami, ciepło w pewien sposób „odpływa” z nurtem wody. Zjawisko to jest zgodne z przepisami, ale także z tradycją budowania nowoczesnych typów domów. Fundamentowe ławy od przeszło pół wieku buduje się powszechnie z zastosowaniem betonu. Fundamentowe ściany z kolei tworzy się jako betonowe albo muruje się betonowymi bloczkami. Są to zimne rodzaje materiałów, które posiadają niski stopień ciepłochronności.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Woda gruntowa obmywająca fundamenty budynków
Woda gruntowa obmywająca fundamenty budynków

Niepodpiwniczone budynki

Mając do czynienia z budynkiem niepodpiwniczonym to zgodnie z budowlaną sztuką fundamentowy mur izoluje się ciepłochronnie od zewnątrz oraz od strony posadzki, również od zewnątrz. Ciepłochronne izolowanie ścian od wewnątrz nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przegrody z zasady izoluje się od zimnej strony. W innym wypadku powstaje duże ryzyko związane z zagrzybieniem ścian, a jest to gorsze zjawisko od chłodu. Izolacja ciepłochronna fundamentów praktykowana jest od dołu, jednak dotyczy to nowoczesnych pasywnych budynków, które fundamentuje się na betonowych płytach. Na nich wodoodporną i mało ściśliwą poziomą izolację układa się pod fundamentem danego budynku. W budynkach tych dąży się do tego, aby w ich rzucie zbliżone były one kształtem do kwadratu, a także żeby były one w równomierny sposób obciążone. Płyty tworzy się na wcześniej podanym podłożu, aby dążyć do zminimalizowania osiadania nierównomiernego oraz do ograniczenia częściowego sprasowania takiej izolacji.  (uprawnienia budowlane program) 

Chłodzenie budynku podskórnymi wodami

Jeżeli ma się świadomość związaną z zagrożeniem i problem odpowiednio wcześniej zostanie zauważony, oraz gdy podejmie się w związku z tym odpowiednie działania, to w takim wypadku negatywny wpływ chłodzenia budynku podskórnymi wodami zostanie wyeliminowany albo ograniczony. Kiedy natomiast skutki związane z chłodzeniem przez podskórne wody będą oszacowane oraz wzięte pod uwagę w cieplnym bilansie budynku, inwestor uzyska możliwość zmierzenia się z pytaniem, czy będzie on akceptować większy poziom kosztów, czy nie. Kiedy stwierdzi, że nie zaakceptuje większych kosztów, to w takim wypadku można podnieść poziom związany z posadowieniem i w ten sposób dom wzniesiony zostanie ponad podskórne wody.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Pasywne domy

Domy pasywne stanowią na rynku osobny segment. Wiążą się one z technologią, która podrażnia etap związany z budową. Zachodzi tu również odczucie pewnego niepokoju związanego z tym, że takie budownictwo jest stosunkowo nowe. Często uważa się, że tylko wieloletnia praktyka potwierdza, że dane działania w budownictwie są dobre. W związku z tym pasywne budownictwo choć jest coraz bardziej popularne, to jednak traktuje się je niekiedy z dozą niepewności. W tego rodzaju budownictwie można skutecznie zapobiec ucieczce ciepła z budynku, co sprawi, że komfort cieplny mieszkańców będzie na wysokim poziomie. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com