fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Właściwy ciężar kruszywa

Właściwy ciężar kruszywa jest zależny od materiału, z jakiego pochodzi. Przy naturalnych piaskach wartość waha się pomiędzy 2,50 a 2,90, ale średnio wynosi ona 2,65. Chcąc przeprowadzić badanie właściwego ciężaru kruszywa należy wykonać je w laboratorium, badając wybrane próbki (uprawnienia budowlane 2021).

Właściwy ciężar kruszywa
Właściwy ciężar kruszywa

Zanurzenie piasku

Piasek osiąga największy stopień spulchnienia podczas nasypywania go przy wilgotności wynoszącej 4 do 6% (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wzrost objętości sypanego wilgotnego luźno piasku do sypanego w taki sam sposób suchego może przyjmować wartość dla grubego piasku około 20% a dla drobnego 40%. Jeżeli mamy do czynienia z większą wilgotnością, powierzchniowe napięcie zmniejsza się a woda zaczyna działać podobnie jak smar, który ułatwia przesuwanie się ziaren. Objętość sypanego piasku w takiej sytuacji maleje. Jeżeli wody jest tyle, że piasek jest cały zanurzony, to objętość zanurzonego piasku będzie prawie taka sama jak suchego.

Spulchnianie piasku

Spulchnianie piasku w związku z wilgocią ma duże znaczenie podczas dozowania betonów i zapraw. Normy zalecają stosunek składników objętości piasku podawać w odniesieniu do suchego piasku. Kiedy mamy do czynienia z mokrym piaskiem to należy sprawdzić, jaki przyrost objętości jest podczas jego nasypywania w porównaniu ze suchym. Można się o tym przekonać nasypując do skrzyni najpierw mokry piach, a po jego wysuszeniu ten sam piasek ale suchy. Na podstawie stosunków zajmowanych objętości wnioskuje się, o ile należy zwiększyć objętościową dawkę mokrego piasku (uprawnienia budowlane – egzamin).

Objętościowy ciężar kruszywa – od czego zależy?

Objętościowy ciężar kruszywa zależy nie tylko od samego materiału, z którego pochodzi, ale także od innych czynników. Są nimi kształt ziaren, wilgotność czy sposób nasypania. Laboratoria, aby mieć porównywalne wyniki badają zazwyczaj objętościowy ciężar wysuszonego piasku i w taki sam sposób piasku utrzęsionego. Próbę wykonuje się w kalibrowanym szklanym cylindrze, który ma określoną objętość oraz znany ciężar. Do cylindra nasypuje się partiami piasek jednocześnie stale potrząsając go. Kiedy po nasypaniu piasku do wskazanej podziałki jego objętość przestanie maleć w związku ze wstrząsami, na wadze określa się ciężar cylindra z piaskiem.

Objętościowy ciężar kwarcowego utrzęsionego suchego piasku ma wartość ok. 1,8 T/m³ (program na uprawnienia budowlane). Jeżeli do tego cylindra zaczniemy nalewać wodę, to w naczyniu warstwa piasku ani nie podniesie się ani nie opadnie. Jego objętość pozostanie taka sama. Jeśli jednak piasek jest nawilżony przesypie się do innego naczynia, jego objętość zwiększy się, ponieważ pomiędzy ziarnkami powstaną meniski. Meniski utrzymują ziarnka za pomocą powierzchniowego napięcia w pewnej odległości. Ich działanie można sprawdzić przy pomocy wilgotnej pałeczki. Do suchej ziarnko nie przylegnie, a do wilgotnej tak. Gdy taką pałeczkę z ziarnkiem zanurzymy we wodzie, to opadnie ono na dno.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com