fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieszaki w zewnętrznych ścianach budynków wielkopłytowych

Przeprowadzone badania w wielkopłytowych budynkach miały na celu zbadanie ponad 600 odkrywek, jakie wykonano około 20 lat wstecz. Przeprowadzono je dla różnych systemów w budownictwie w wielu miastach na terenie Polski. Wyniki badań wskazały, że zawyżono grubość betonu w fakturowej warstwie średnio o poziom 8 mm, i nie zgadzała się ona w związku z tym w wytycznych ujętych w projekcie. Mineralna wełna z kolei miała zaniżoną grubość średnio o wartość 22 mm. W wyniku tego powstały większe naprężenia w wieszakach, które spowodowane były zwiększonym ciężarem płyt oraz naprężeń, jakie wynikały z ich termicznych odkształceń. Stal z jakiej były stworzone wieszaki nie odpowiadała gatunkowo wymaganiom związanym z nośnością oraz trwałością. Nie zauważono także korozyjnych ubytków w wieszakach, które byłyby znaczące dla bezpieczeństwa podczas pracy płyty.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wieszaki w zewnętrznych ścianach budynków wielkopłytowych
Wieszaki w zewnętrznych ścianach budynków wielkopłytowych

Bezpieczeństwo zewnętrznych ścian obiektów z wielkiej płyty

Patrząc na poziom bezpieczeństwa zewnętrznych ścian podczas oceny bierze się pod uwagę dwa aspekty. Pierwszym aspektem jest bezpieczeństwo ściany, które określa się możliwością wystąpienia w konstrukcji danego budynku awarii. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że bezpieczeństwo konstrukcji takich budynków nie jest w żaden sposób zagrożone. Nośne warstwy ścian są zwykle w konstrukcji poprawnie zamontowane i nie ma realnego niebezpieczeństwa, że pojawi się w konstrukcji awaria. Ta kwestia dotyczy zarówno nośnych ścian, jak i ścian osłonowych.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Bezpieczeństwo fakturowych warstw w ścianach

Drugim ważnym aspektem jest zachowanie bezpieczeństwa w ścianach warstw fakturowych. Doświadczenia, jakie do tej pory zdobyto wskazują, że awarie jakie się obserwuje pozwalają na dokonanie oceny bezpieczeństwa tych warstw, jako niedostateczne. Spowodowane jest to stanem stalowych łączników w warstwach ściany. Ściany dodatkowo obciążone są warstwą termicznej izolacji co powoduje powstanie efektu termomodernizacji danego budynku. Większość budynków w praktyce jednak posiada wieszaki, których stal jest zwykła węglowa, ferrytyczna chromowa oraz stal o typie H13N4G9. Ostatni rodzaj stali ma stwierdzone przypadki, gdzie następują pęknięcia stalowych prętów w wyniku nieodpowiedniej stalowej struktury. W związku z tym bezpieczeństwo fakturowych warstw przy jej zastosowaniu jest zagrożone.  (uprawnienia budowlane program) 

Pękanie wieszaków

W 90 latach przeprowadzono badania obejmujące ścienne płyty w pięciu wybranych mieszkalnych budynkach na terenie Śląska. Budynki te wykonano za pomocą technologii W-70.   (uprawnienia budowlane kontakt) Podczas badań dokonano 33 odkrywek i odsłonięto w nich 29 wieszaków. Wieszaki te wykonane były z prętów wynoszących 8 mm. Ich powierzchnia miała ciemnoszarą barwę, matową oraz nierówną. Dodatkowo była ona pokryta nalotem w brunatnym kolorze. Siedem z wieszaków miało pęknięcia w miejscach ich zagięć. Pęknięcia te były prostopadłe do osi prętów oraz obejmowały one całkowity przekrój wieszaków. W związku z tym utraciły one swoją ciągłość. Miejsca pęknięcia miały ciemnoszarą barwę i były matowe. Przeprowadzone badania chemicznego składu wskazały, że wykonano je ze stali o typie H13N4G9 . Prawie o 50% stal miała zaniżoną wartość wydłużenia podczas zerwania oraz zwiększony poziom trwałości materiału.  (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com