Wielkopowierzchniowe hale o stalowych konstrukcjach
Hale muszą posiadać konstrukcje, które dopasują się do użytkowania i przeznaczenia obiektu, a także do architektonicznej koncepcji. Inne konstrukcyjne wymagania stawia się w przypadku sportowo – widowiskowych hal czy basenów, a inne dla hal targowych, magazynów czy galerii handlowych. Mając na uwadze pierwszy przypadek projektując hale należy zaprojektować dachowe pokrycie o dużych rozpiętościach. Takie przekrycie stanowi duże wyzwanie zarówno dla projektanta, jak i dla wykonawcy projektu. Drugi przypadek wymaga zastosowania wewnętrznych słupów. Hala w tym wypadku stanie się wielonawowym obiektem o konstrukcji prostej. Chociaż hale zwykle kojarzy się z parterowym obiektem, to jednak mogą być one wielokondygnacyjne. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Przestrzenne nośne ustroje
Przestrzenne ustroje stosuje się głównie w halach, które posiadają duże rozpiętości. Nie można jednak zastosować w nich podparcia wewnętrznego konstrukcji przekrycia. Do takich ustrojów zalicza się np. ruszty, kopuły czy strukturalne przekrycia. W przypadku przekryć strukturalnych, nazywa się je także przekryciami siatkowymi. Są one najbardziej uniwersalne przy wielkopowierzchniowych obiektach. Projektuje się je na dowolnych halowych obrysach. Strukturalne przekrycie podpiera się na słupach obwodowo, albo też na innych wsporczych konstrukcjach. Składa się ono z dwóch stalowych siatek prętów, które są do siebie równoległe. Łączy się je ze sobą krzyżulcem oraz czasami słupkami. (program egzaminu na uprawnienia)
Kopuły na przekrycie dachowe
Za pomocą kopuł można dokonać przekrycia dachowego na dużej powierzchni hali, która ma kołowy rzut albo owalny. Kopuła pełni tu także funkcję dachowego świetlika. (uprawnienia budowlane program) W związku ze kształtem bardzo chętnie są one stosowane przez architektów np. w galeriach handlowych o dużych powierzchniach czy na dworach kolejowych. Ich charakterystyczną cechą jest wyniosłość. Chociaż pierwsze z kopuł były o kolistym kształcie, to jednak obecnie jej kształt dopasowuje się do wymagań, jakie stawia architekt. Patrząc na ich konstrukcje można wyróżnić m.in. kopuły jednowarstwowe siatkowe albo dwuwarstwowe, a także żebrowe kopuły. Układ siatek może przybierać różne kształty. Ich kształt sprawia, że konstrukcja węzłów jest tu trudniejsza, niż w przypadku płaskich strukturalnych przekryć. Kopuły opierają się na wsporczych konstrukcjach albo obwodowo na danym poziomie terenu. (uprawnienia budowlane kontakt)
Możliwości strukturalnego przekrycia
Zastosowanie strukturalnego przekrycia pozwala nadać konstrukcji duży poziom przestrzennej sztywności. Można stosować je także mając do czynienia z rozpiętościami wynoszącymi dwieście metrów. Wyróżnia się wiele schematów związanych z siatkami strukturalnego przekrycia. Do najczęściej stosowanych zalicza się przekrycia, gdzie pręty tworzą piramidkowy ortogonalny układ, w podstawie którego jest kwadrat. Systemy jakie opracowano w związku z węzłami łączącymi ze sobą pręty pozwalają na prostsze montowanie konstrukcji. Montaż danych segmentów przekrycia albo w całości odbywa się niekiedy na poziomie terenu. Taki rodzaj strukturalnych przekryć stosowało się w XX wieku przy sportowo – widowiskowych halach. (uprawnienia budowlane 2022)