Technika wibrowania
Zależna jest od jednorodności mieszanki, rozmiarów czy formy prefabrykatu i typu zbrojenia. Części niewypukłe zbija się przy użyciu wibratorów płaszczyznowych. (uprawnienia budowlane 2021) Pracują one na głębokościach nawet do 25cm. Okres wibrowania to zazwyczaj od trzydziestu do czterdziestu pięciu sekund. Wylicza się go doświadczalnie. Mówi się, że wibrowanie da się zastopować w momencie, kiedy mieszanka betonowa kończy swoje osiadania, a na płaszczyźnie prefabrykatu pojawiło się zauważalne mleczko cementowe i zakończyły się pojawiać pęcherzyki. Zagęszczanie wibratorami przyczepnymi używa się do mieszanki betonowej o lepszej ilości wody zawartej w sobie (W7C = 0,5-0,7). Okres zagęszczania wody to tyle samo co okres wibrowania. Wibratory używa się do niewielkich i podłużnych części albo jako uzupełnienie wibrowania innego typu wibratorami. Części o zwykle niedużym ciężarze bywają zagęszczane wibratorami płaszczyznowymi, umieszczanymi na odpowiednich ramkach suniętych po kształcie. Wibrator taki pracuje identycznie jak płaszczyznowy oraz przyczepny w tym samym czasie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zagęszczanie wibratorami
Zagęszczanie wibratorami wgłębnymi używa się do części bardzo ciężkich. Wibrator wgłębny umieszcza się pionowo w masie betonowej i zostawia tak na wyznaczony okres czasu. Potem delikatnie, by nie pojawiły się dziury, wyjmuje się go i wkłada w kolejny punkt. Zazwyczaj do zbicia masy betonowej w prefabrykatach używa się miejsc pracy wibracyjnych. (uprawnienia budowlane program) Kształty przykłada się do płyty miejsca pracy, wypełnia masą i włącza. Na takich miejscach da się umieścić prefabrykaty o jakiej tylko chcemy formie, po za rosłych i za ciężkich na dany stół. Mieszanka betonowa musi być drobnoziarnista, a jak mamy do czynienia z innymi częściami to gruboziarnista. Działania wibratorów ręcznych niesie za sobą komplikacje i ryzyko porażenia prądem. Jest tak, bo występuje tu wilgoć i zbrojenie. Jak możemy, warto jest używać odpowiednich transformatorów jakie zniżają napięcie do nawet 40 V.
Emulsja
Emulsja zrobiona jest z wody, cementu oraz oleju mineralnego. Smar asfaltowo-naftowy posiada przeróżne typy składników, różniące się typem dojrzewania prefabrykatów. Do obsmarowywania matryc betonowych używa się emulsję, identyczną jak do metalu. Da się też użyć mieszaniny wapna oraz gliny w proporcjach 1:3 albo gliny z mydłem 10:1. (akty prawne uprawnienia budowlane) Nakładanie każdego takiego smaru można robić pędzlem albo dyszą, która równomiernie rozpyla. Betonowanie, czyli jest to wypełnianie mieszanką betonową kształtów, można robić z skrzynki, tylko że wyładowuje on pełną zawartość w jednym punkcie i masę warto rozkładać łopatami. Z tego względu woli się używać skrzynek z wibratorami, jakie są umieszczone na dole rynny. Rynna wyposażona jest w zasuwę odcinającą oraz wibrator. Kiedy zasuwę się otworzy a wibrator włączy, beton wydostaje się na zewnątrz. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Rozładunek skrzyni
Zatrzymanie pracy wibratora stopuje wyładunek skrzyni, przez co zachodzi szansa na dozowanie mieszanki. Siła wyładunku potrafi być kontrolowana niepełnym otwarciem zasuwy. Używanie wibropojemników niweluje czynności robione bez użycia maszyn w trakcie rozkładania mieszanki betonowej. W mocniej zautomatyzowanych fabrykach używa się tak zwanych zasypników, jakie poruszają się same. Bywają to skrzynie, jakie znajdują się na wózkach szynowych. Widnieją one nad kształtem i równo je wypełniają. (program egzaminu na uprawnienia) Umieszczanie mieszanki betonowej w kształcie robi się tylko sposobem wibrowania, rewibracji, prasowania, wibrowania z ciężarem oraz wibroubijania. Sposoby takie nie ingerują w skład mieszanki betonowej. Używając jednak wirowania albo próżnowania dostaje się nie jedynie zagęszczenie mieszanki betonowej, ale również ilość wody się zmniejs