fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiązanie wielorzędowe

 Dużą pieniężną oszczędność pozwala uzyskać nieduża ilość cegieł przycinanych w narożnikach oraz końcach, w porównaniu do innych wiązań. Jest możliwe do wykorzystania w środku muru dużej ilości połówek cegieł bez martwienia się o ingerencje w przewiązania w kierunku poprzecznym. W murze wielorzędowym o grubości dwóch cegieł da się użyć połówki w ilości Vs reszty objętości, kiedy w przypadku wiązania pospolitego nie da się wykorzystać na połówki chociażby 25% objętości, patrząc na rozdzielenie muru szwem podłużnym na dwa kawałki. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wiązania wielorzędowe

Mur posiadający kanały dymowe w wiązaniu wielorzędowym bywa o wiele mniej wytrzymały niż patrząc na wiązanie pospolite.

Ważących dużo belek stropowych czy reszty obciążeń skupionych nie wolno wspierać na rzędach w pół cegły. Żeby to zrobić, trzeba użyć podkładem z użyciem główek ceglanych czy podkładki żelbetowe lub betonowe.

Rozstawienie cegieł w narożnikach, zakończeniach czy połączeniach murów jest ciężki do zapamiętania w głowie niż podczas do czynienia z wiązaniem krzyżykowym lub pospolitym. Początkujący murarze koniecznie muszą być ostrożni, żeby nie popełnić błędu, więc warto, aby wyposażyli się w rysunki instruktażowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Minusy wiązań wielorzędowych

Starsi murarze, będący w swoim zawodzie już długi czas, nie są chętni na przestawianie się na te wiązania, bo przyzwyczajeni są do innych. Takie wiązanie nie jest najlepszym pomysłem, w punktach działania obciążeń ze znaczniejszymi mimośrodami. Widząc te wady wiązań wielorzędowych, i tak jest często i szeroko używane.

To wiązanie zostało wprowadzone w życie i opracowane PN/B-02065 „Mury z pełnych cegieł ułamkowych i całkowitych do użytku cegieł z starych budowli w rozbiórce.” Cegła obłamana to taka, która jest skrawkiem cegły pełnej. (uprawnienia budowlane program)

Mury w kształcie litery T

Takie mury stawia się podobnie do narożników z czterech warstw, podczas czego trzecia i czwarta powtarzają się. Mury potrafią być tworzone ze spoinami podłużnymi wypełnionymi zaprawą bądź zupełnie pustymi. Używając muru z pustymi spoinami podłużnymi podczas rozszerzenia ich do 2-3cm w tym samym czasie, można łatwo powiększyć wartość izolacji cieplnej ściany. Czyli współczynnik przenikania ciepła ściany z cegły grubości pełnej (38cm) z tynkiem z obu stron to k = 1,26 koal/mh°C, ale w sytuacji gdzie w takiej ścianie powiększyć podłużne spoiny o 2cm i nie wypełniać ich niczym, to wtedy nawiązując do obliczeń teoretycznych ko – 0,94, co oznacza, że ten współczynnik musi być mniejszy dla ściany pełnej o grubości 51 cm (k = 1,00). (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obciążenie

W przypadku gdzie obciążenie funkcjonuje z widocznym mimośrodem, to wiązanie wielorzędowe jest wtedy nie tak silne jak krzyżykowe czy pospolite. Istnieją zalety oszczędnościowe wiązania wielorzędowego, mianowicie mniejsza ilość stawianych cegieł licowych niż w przypadku reszty wiązań. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Najbardziej mozolną pracą w murowaniu jest układanie cegieł, które składają się na lice ściany, zwłaszcza lice zewnętrzne. W tym przypadku jest wymagana praca murarza z dużym doświadczeniem. Kładzenie cegieł wewnętrznych w folii, czyli przestrzeni wewnętrznej pomiędzy cegłami licowymi nie potrzebuje dokładnej precyzji. Dlatego może to robić mnie wyszkolony robotnik oraz w szybszym tempie.

Przykładowo wykazane zostało, że na wysokości pasa o sześciu warstwach w przypadku muru dwu –  cegłowego, cegła licowa to w wiązaniu wielorzędowym 58%, za to w pospolitym 75%. Jest to na podstawie stosunku do całej ilości wykorzystanej cegły.  To pokazuje, że podczas wiązania wielorzędowego 58% ilości cegły stawia murarz z wysokim doświadczeniem, a 42% robotnik z mniejszymi kwalifikacjami. Inna sprawa podczas wiązania pospolitego to 75% całej ilości cegieł to wysoce wyszkolony murarz, a reszta, zaledwie 25% – jego początkujący, bądź mniej doświadczony pomocnik.

Praktyka

W realnym świecie ciężko jest zrobić spoiny puste tak, by zaprawa nie trafiła do nich. Jednak wpływ niezapełnionych spoin podłużnych na wartość izolacji cieplnej muru bywa ważny. (program egzaminu na uprawnienia)

Odporność na obciążenie osiowe podczas zapełnienia spoin podłużnych zaprawą jest odnosząc się do wykonanych badań wcale nie mniejsza niż w murze byle jakiego innego wiązania. Jednak w przypadku kiedy spoiny podłużne są niewypełnione, to to ich wytrzymałość jest tylko o 6% mniejsza niż w murze o zwykłym wiązaniu pospolitym. Jest to tłumaczone tak, że główki co jakąś wysokość muru wiążą poszczególne ścianki grubości pół cegły. Jest to podobne do przewiązek, które wiążą części składowe stalowego słupa, przykładowo z dwóch ceowników.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com