Przygotowując się do uzyskania uprawnień budowlanych, szukamy pomocy u wielu źródeł. Należy mieć jednak zawsze na uwadze, że nie każde z nich może podawać prawdziwe dane. Ich poprawność (bądź też nie) może zaważyć na zdaniu naszego egzaminu. Jak więc znaleźć wiarygodne informacje o uprawnieniach budowlanych? (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Wiarygodne informacje: portal PIIB i jego zawartość
Bez wątpienia źródłem najbardziej wiarygodnych informacji będzie Polska Izba Inżynierów Budownictwa i jej portal internetowy. Właśnie tam dowiemy się o obowiązkach i przywilejach związanymi z nadaniem uprawnień budowlanych i opłacaniem składek członkowskich w PIIB. Po zalogowaniu się na portalu otrzymamy dostęp do wielu przydatnych materiałów. Wśród nich znajdziemy darmową bibliotekę norm w wersji on-line, co z pewnością znajdzie wielu chętnych wśród kandydatów na uprawnienia. Ponadto warto też korzystać ze szkoleń, które organizuje PIIB, a przy pomocy portalu możemy się na nie zapisać. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)
Wiarygodne informacje oraz serwisy i opłaty w jednym miejscu
Dzięki dostępowi do portalu możemy przejrzeć ofertę takich serwisów jak Serwis BHP, Serwis Prawo Ochrony Środowiska, Serwis Bistyp oraz serwis budowlany. Jak widać koncentrują się one na jednym zagadnieniu. Znajdziemy tam zbiory aktów prawnych, szkoleń, procedur jak i KNR i kalkulator z opcjami wyszukiwania. Godny uwagi jest także serwis E-Sekocenbud, gdzie znajduje się katalog cen materiałów, sprzętu i robocizny. Serwis jest oczywiście bezpłatny. Na portalu umieszczone również zostały blankiety opłat, dzięki którym automatycznie generuje się druki wykorzystywane do przelewania środków na ubezpieczenia i składki. W tym samym miejscu można wydrukować zaświadczenie o posiadaniu ważnego ubezpieczenia lub o przynależności do konkretnej izby. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)
Wiarygodne informacje: tu naprawdę warto ich szukać
Cały portal jest wyjątkowo obszerną bazą wiedzy i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Można przebierać w różnych prezentacjach, normach, szkoleniach, cennikach, aktach prawnych a nawet w poradach, które dla ułatwienia są posegregowane tematycznie. Jak już zostało wspomniane, najbardziej przydatna jest biblioteka norm, ale godny uwagi jest i serwis E-Sekocenbud. Podsumowując, naprawdę warto korzystać z omówionego tutaj pokrótce serwisu. Tu zawsze mamy pewność, że informacje są aktualne i stoją w zgodzie z obowiązującymi przepisami. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)