Co wybrać – wełnę czy piankę?
Każdego rodzaju ocieplenia nie powinniśmy wrzucać do jednego worka, ponieważ żadne z nich nie jest materiałem w pełni uniwersalnym. To oznacza, że różnią się pomiędzy sobą m.in.: strukturą, gęstością oraz parametrami fizykochemicznymi. Mają także swoje określone przeznaczenie ze względu na zastosowanie. Bywa, że w jednych pomieszczeniach sprawdzi się lepiej piana zamkniętokomórkowa, w innych wełna, a jeszcze w innych otwartokomórkowa pianka PUR. (uprawnienia budowlane kontakt)
Właściwości i wpływ na zdrowie
Bez obaw – nie mamy do czynienia z sytuacją, w której jakikolwiek materiał izolacyjny bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i życie. (uprawnienia budowlane) Oczywiście mitów krąży w tej kwestii bardzo dużo, jednak nie należy się nimi przejmować. Ministerstwo Zdrowia już dawno wzięło pod lupę te materiały i nie stwierdziło żadnej szkodliwości. By uniknąć w przyszłości tego typu zdarzeń dało jasno do zrozumienia, że skoro dany materiał jest dopuszczony do sprzedaży, wówczas nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń. Jedno jest pewne – wszyscy wiemy, że wełna pyli, a sama pianka ma kurz, który jest toksyczny. Jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie. To, czy sobie zaszkodzimy w dużej mierze zależy tylko od nas, ponieważ to właśnie my się nimi posługujemy, a jeżeli robimy to w nieprawidłowy sposób, wówczas stwarzamy zagrożenie. W tej materii warto ściśle przestrzegać procedur. Sprawdźmy, jakie właściwości ma wełna i pianka. A więc: (uprawnienia budowlane segregator )
- wełna:
Każda wełna składa się ze sztucznych, modyfikowanych chemicznie włókien mineralnych. Surowcem do produkcji wełny szklanej jest stłuczka szklana oraz piasek kwarcowy. Wełna skalna to najczęściej bazalt i gabro. Po wypale w piecu w temperaturze 1200-15000C płynna masa trafia bezpośrednio na dyski rozwłókniające. Włókna są spryskiwane lepiszczem. Lepiszcze to inaczej emulsja z żywicy fenolowo-formaldehydowej. W kolejnym procesie obróbki używa się dodatkowo polimerów i formaldehydu. Jednak bez obaw – w Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzono badania, które potwierdzają, że żaden ze składników wełny nie jest szkodliwy dla zdrowia. Tym, co może budzić szczególne zastrzeżenia, jest potencjalne działanie rakotwórcze włókien. Według Dyrektywy 97/69/EWG (Uwaga Q) i rozporządzenia 1272/2008 za nie rakotwórcze i nie wymagające poddawania klasyfikacji uważa się te włókna, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka w konkretnym czasie ulegają rozpuszczeniu. Producenci takich wyrobów mogą zaliczać je do kategorii 4 oraz oznaczać jako „nieklasyfikowane”, czego potwierdzeniem (po przeprowadzeniu w fabryce badań przez niezależnych ekspertów) jest etykieta EUCEB zamieszczona bezpośrednio na opakowaniu. Jak zapewnia Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, wszyscy stowarzyszeni producenci wdrożyli wewnętrzne procedury kontroli. Poskutkowało to tym, że włókna nie są rakotwórcze, co nie zmienia faktu, że bezpośrednia styczność z nimi nie jest wskazana. (uprawnienia budowlane 2022)
Pianka
Piana powstaje w wyniku zmieszania dwóch składników – poliolu (żywicy) oraz izocyjanianu (utwardzacza), które podgrzewa się w reaktorze do temperatury około 30-400C. Warto wiedzieć, że obie substancje mogą zagrozić zdrowiu i życiu, przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie. Z pianką jest znacznie większy kłopot, ponieważ nie można pracować z nią bez odpowiednich przeszkoleń. Nie da się pracować z nią samodzielnie, nie będąc odpowiednio wykwalifikowanym. Mimo to nawet jeśli mamy przeszkolenie i certyfikat pracy z nią, jesteśmy zmuszeni do używania specjalistycznego stroju. (uprawnienia budowlane program)