fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Klasyfikacja iniekcyjnych wyrobów do betonu

Iniekcyjne rodzaje wyrobów klasyfikuje się odpowiednio do wymagań odnośnie ich użytkowych właściwości stosując klasyfikacyjny system, jaki opisany jest w załączniku A do PN-EN 1504-5. Przykładowa klasyfikacja wyrobów oznacza, że iniekcyjny wyrób posiada następujące cechy. Po pierwsze przeznacza się go do wypełnienia przenoszących siły rys i jest on iniekowalny w przypadku rys wilgotnych halbo suchych, których szerokość wynosi 0,1 mm. Nadaje się on do stosowania w temperaturze kształtującej się na poziomie od 5 do 30°C oraz do użytku, kiedy rysy posiadają dzienną ruchomość podczas utwardzania, która jest większa od 10% albo od 0,03 mm.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Klasyfikacja iniekcyjnych wyrobów do betonu
Klasyfikacja iniekcyjnych wyrobów do betonu

Materiały iniekcyjne

Polimerowe spoiwo w iniekcyjnych materiałach to najczęściej epoksydowe spoiwo, akrylowe, poliuretanowe oraz spoiwo akryloamidowe. Epoksydowe produkty to dwuskładnikowy system, jaki składa się z zestawu: żywica i utwardzacz. Zastosowanie nieodpowiedniej proporcji albo pojawienie się obecności wody może wpłynąć na obniżenie się parametrów końcowych tworzywa. Dostępne są jednak odmiany epoksydowych żywic, które tolerują wilgoć i mogą nawet dokonać wiązania wody w ilości wynoszącej 15% swojej masy. W tym wypadku minimalna temperatura związana z procesem wiązania wynosi od 5 do 8°C. Wraz ze wzrastającą temperaturą wzrasta szybkość reakcji. Czas urabialności z kolei wynosi w przedziale od 20 do 120 minut w temperaturze na poziomie 20°C.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Żywice tworzące pianę

Kiedy mamy do czynienia z żywicą, jaka z wodą tworzy pianę czas związany z inicjowaniem reakcji kształtuje się tu poniżej 1 minuty. Cała reakcja trwa od 2 do 3 minut. Wartość związana ze współczynnikiem spieniania przekracza niekiedy 50. Produkty utwardzone posiadające niską spienialność podczas obecności wody mogą stać się wysoce elastyczne. Powstaje w tym wypadku ich wydłużenie nawet do 100% podczas zerwania, przy jednoczesnej wysokiej wytrzymałości na zginanie i ściskanie. Żywica ta stanowi więc elastyczne, trwałe oraz efektywne uszczelnienie w strukturze. Poliuretanowe żywice z kolei można stosować przy iniekcji rys, które posiadają małą rozwartość do 0,01 mm. Stosuje się je również w przypadku ruchomych rys.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Żywica epoksydowa

Na lepkość epoksydowych żywic wpływa temperatura.   (program egzaminu na uprawnienia)  Epoksydy cechują się wysokim stopniem przyczepności do betonu oraz dużym poziomem wytrzymałości na rozciąganie, ściskanie i zginanie. To wszystko zachodzi przy module sprężystości na poziomie od 1 do 6 GPa. Takie właściwości sprawiają, że są one jednym z najskuteczniejszych materiałów do wypełniania przenoszących obciążenia rys. Poliuretany z kolei posiadają zdolność wiązania także w przypadku obecności wody. To pozwala przeprowadzać iniekcję pod ciśnieniem w rysach z wodą. Wyróżnia się tu jednokomponentowe oraz dwukomponentowe materiały. Cechują się one niskim stopniem lepkości wynoszącym od 50 do 400 mPas. Czas wiązania kształtuje się tu na poziomie od 30 do 120 minut i można go regulować za pomocą aktywatorów. W ten sposób skraca się go albo przyśpiesza proces reakcji w niższej temperaturze. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com