Ciepłe wejściowe drzwi
Wejściowe drzwi powinny być maksymalnie ciepłe, co oznacza, że powinny nas chronić termicznie przed utratą ciepła. Jest to możliwe dzięki ich odpowiednim zabezpieczeniom, jednak aby w pełni spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio skonstruowane i zamontowane. Poznajmy ich tajemnice. (uprawnienia budowlane 2022)
Kolejne elementy wpływające na wyższy współczynnik przenikania ciepła
Są elementy drzwi, które dodatkowo powodują ich ciepło. Mowa tu przede wszystkim do czynienia z ościeżnicami stalowymi. W ich przypadku bardzo trudno uzyskać efekt zachowywania ciepła. (uprawnienia budowlane program) Nawet jeżeli są dość grube, wówczas nie ma praktycznie szans na to, by pełniły one funkcję zatrzymywania ciepła. Z kolei jeśli drzwi są dodatkowo wyposażone w przeszklenia – ważne, żeby było to typowo szkło termoizolacyjne, dodatkowo koniecznie z szybą bezpieczną od zewnątrz i wewnątrz. Jedynie takie rozwiązanie może sprawić, że przez drzwi nie będzie uciekało ciepło, ponieważ są one specjalnie przystosowane do tego typu drzwi. Najlepiej, by przeszklenie miało jak najwięcej warstw, ponieważ jedynie wtedy możliwe jest zatrzymanie ciepła. Pamiętajmy, że swoją szczególną rolę w zatrzymywaniu ciepła mają uszczelki. Jak jest to ważne, wie każdy z nas, kto zapomniał o ich montażu. Powinny być one zamocowane w kilku płaszczyznach. Za przykład mogą służyć drzwi, które mają potrójną płaszczyznę uszczelnienia, w tym jedną uszczelkę obwiedniową. (uprawnienia budowlane segregator )
Bardzo ciepłe, bardzo bezpieczne i bardzo ładne
Na całe szczęście producenci przewidzieli takie rozwiązanie. W oparciu o potrzeby użytkowników stworzono drzwi, które mają wśród wszystkich modeli najwyższą izolacyjność z możliwych. (uprawnienia budowlane kontakt) Są to aluminiowe drzwi ThermoCarbon, które są dostępne do 3 m wysokości w wersji XXL oraz ThermoSafe – do 2,5 m wysokości firmy Hörmann. Te pierwsze, przy wymiarach wynoszących 125 x 220 cm i grubości płyty 10 cm, osiągają UD na poziomie nawet 0,47 W/(m2.K), czyli jest on trzykrotnie niższy, niż wymaga tego standardowa norma, natomiast prawie dwa razy niższy niż dopuszczalny obecnie w domach pasywnych. ThermoSafe ma UD od 0,87 W/(m2.K). Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z drzwiami pełnymi. Jeśli chodzi o pełne drzwi mówimy tutaj o drzwiach, które mają poszczególne elementy w sobie. Wśród takich elementów wyróżniamy: pięciopunktowe ryglowanie z trzpieniem przeciwwyważeniowym po stronie zawiasów, opatentowaną rozetę zewnętrzną zabezpieczającą wkładkę patentową przed rozwierceniem, a także specjalne wzmocnienia wewnętrzne. Oba modele drzwi standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3, a ThermoCarbon także w klasie RC 4. Jeżeli dla kogoś najważniejszym kryterium drzwi jest to, by było one także estetyczne – nie musicie się o to martwić. To, że mają one w sobie szereg funkcjonalności absolutnie w niczym nie ujmuje im w estetyce. Profil skrzydła jest z obu stron zakryty, więc drzwi pasują do każdego typu aranżacji, a do wyboru jest naprawdę bogate wzornictwo w kilkudziesięciu kolorach z palety RAL. Elegancki wygląd dodatkowo podkreślają ukryte zawiasy, a także uchwyty z aluminium lub stali nierdzewnej. (uprawnienia budowlane)