fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Węgiel wsadowy

Węgiel wsadowy

Węgiel wsadowy (inaczej mówiąc mieszanka wsadowa) przygotowuje się w węglowni. W momencie, gdy będzie gotowy, dostarcza się go do wieży węglowej. Wieża taka służy do magazynowania pewnej ilości zapasów w postaci węgla wsadowego. Jest to doskonała rezerwa w momencie, kiedy pojawią się nieoczekiwane przerwy w dostawie do koksowni bądź wystąpi przerwa w przygotowaniu wsadu (uprawnienia budowlane 2021).

wieża węglowa.jpg
wieża węglowa.jpg

Wieża węglowa posiada następujące obciążenia:

– ciężar własny (czyli ok. 3500-M000 T dla części zbiornikowej),

– ciężar zmagazynowanego wsadu (ok. 3600T) plus parcie na ściany boczne,

– maszynami (mowa o moście przesuwnym, który jest nad zbiornikami),

– użytkowe na stropach i podestach (ok. 500 kG’m2),

– parciem wiatru.

Ściany-tarcze zbiorników wieży są dostosowane pod momenty i siły, które wynikają z parcia poziomego węgla wsadowego. Oblicza się to zgodnie z teorią parcia materiałów sypkich. Przenoszą również momenty i siły od obciążeń pionowych, którymi są głównie ich ciężar własny oraz ciężar węgla, który jest zmagazynowany. Obliczenia sił wewnętrznych należy wykonać zgodnie z zasadami teorii sprężystości. Jest to spowodowane dużymi obciążeniami i rozmiarami ścian-tarcz. Jeżeli zostaną zastosowane jakieś obliczenia uproszczone (szczególnie dotyczy to metod tablicowych), to mogą wyjść błędne wyniki. Ich wynik może doprowadzić do tego, że niektóre elementy zostaną nadmiernie uzbrojone. Kolejną błędną informacją może być to, że zbrojenie będzie rozmieszczone niezgodnie z rzeczywistym rozmieszczeniem sił wewnętrznych, np. w przypadku uzbrojenia tarcz na rozciągające naprężenia główne (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Układ głównego zbrojenia dwuprzęsłowej ściany-tarczy zbiornika wieży węglowej

Na pracę statyczną całego układu wieży węglowej wpływ mają sprężyste posadowienie ław fundamentowych oraz nierównomierności osiadań podpór. Jeżeli założy się, że ławy będą sztywne, to jest to zbyt dalekie od sytuacji rzeczywistej. Z kolei układ konstrukcyjny, który jest niesymetryczny i jest przeznaczony dla systemu ubijanego, powoduje utrudnienia w użyciu, zwłaszcza przy budowie metod uprzemysłowionych.

Z tego powodu, wszystkie wieże zbudowane do tej pory, budowane były w postaci konstrukcji monolitycznych. Betonowało się je na placu budowy i stosowało się do tego skomplikowanego rusztowania i deskowania.

Magazynowany w zbiornikach

Uziarnienie magazynowanego węgla wsadowego wynosi do 3 mm (tj. 92%), a jego wilgotność to ok. 8%. Problemy ze swobodnym zsypywaniem się węgla przez wyloty pojawiają się w momencie, kiedy są magazynowane bardzo duże ilości towaru. Sprawia to, że występują niespodziewane przeciwności w produkcji. Usuwanie powstałych zawisów przez np. ostukiwanie bądź przebijanie wylotów wiąże się z dużym nakładem pracy. Właśnie z tego powodu, do udrożnienia wylotów, stosuje się urządzenia wibracyjne (programy do uprawnień budowlanych).

Urządzenia wibracyjne

Urządzenia wibracyjne montuje się na stałe na ścianach zbiorników. Znajdują się one na wysokości przekroju z zawisami. Żeby jak najbardziej zniwelować wcześniej wymienione trudności, trzeba odpowiednio ukształtować zbiorniki, a także należy przestrzegać kilka informacji. Powinno się dopilnować, żeby komory, w których zbierany jest węgiel, były odpowiednio szerokie. Działa tu zasada, że stosunek wysokości komór do ich szerokości powinien być jak najmniejszy. Poza tym przekrój wylotów zbiorników powinien być także odpowiedniej wielkości, jednocześnie pilnując, żeby stosunek powierzchni komór do powierzchni wylotów był mały.

Nachylenie pomiędzy ścianami ukośnymi komór oraz ich wylotami powinno być w granicach 65-70°C. Dodatkowo powierzchnie tych ścian powinny być odporne na ścieranie, gładkie i mało nasiąkliwe. Żeby uzyskać ostatnią cechę we wnętrzu zbiorników układa się szklane bądź bazaltowe płytki. Następnie nakłada się na nie zaprawę cementową o grubości ok. 3 cm na bazie grysiku bazaltowego. Nie powinno się używać zaprawy cementowej, która zawiera w sobie opiłki stalowe ze względu na możliwą ich korozję. Na jej skutek mogą wypadać i tracić na gładkości. Z tego samego powodu nie powinno się również używać stalowych blach. Jeżeli zależy nam, żeby usprawnić zsypywanie się węgla, powinno stosować się tzw. wyloty podwójne (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com