fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki do spełnienia podczas obróbki stali

Zastosowanie znajdują trzy rodzaje związane z obróbką stali (uprawnienia budowlane 2021). Są to mechaniczne prostowanie, przeciążanie i wydłużanie oraz plastyczna dodatkowa obróbka polegająca na nagniataniu. Ma to na celu zwiększenie przyczepności. Mechaniczne prostowanie przeprowadza się wówczas, gdy dostarczone z wytwórni druty nie były tam prostowane i nawinięto je na kręgi, które mają małą średnicę. Prostowanie ma na celu zachowanie po rozwinięciu kręgu prostolinijności stali.

obróbka stali
obróbka stali

Zwijanie drutów

Po prostowaniu druty zwija się w kręgi, których średnica wynosi minimum 200 cm (program na uprawnienia budowlane). Dotyczy to drutów 0,5. Jeżeli mamy do czynienia z drutem 0,7 mm, średnica kręgu musi wynosić min. 250 cm. Po ich odwinięciu drut musi prostować się samorzutnie. Dopuszczalny poziom strzałki krzywizny swobodnie położonego drutu nie może wynosić więcej niż 30 cm na jego długości 5 m. Prostowanie przeprowadza się stosując do tego celu specjalne urządzenia, jakimi są prostowarki. Przeciążanie stali polega na jednokrotnym jej obciążeniu, do momentu, aż powstaną pewne odkształcenia o trwałym charakterze. Nie mogą one przekraczać wartości 0,2%. Zabieg ten ma na celu podnieść konwencjonalną plastyczną granicę oraz granicę umowną sprężystości, a także zmniejszyć poziom relaksacji stali.

Nagniatanie

Nagniatanie stosuje się do zimno ciągnionej węglowej stali, aby zwiększyć jej przyczepność (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Podczas zabiegu druty przepuszcza się przez zgniatarkę. Przy nagniataniu drutów 0,5 i 0,7 mm zastosowanie znajdują owalne wgnioty. W sprężonych konstrukcjach stosowana stal ma charakter niespawalny. Zimno ciągnione druty nie mają dużej odporności na wysoki poziom temperatur, dlatego też nie powinny nawet na chwile sięgać temperatury wyższej niż 400°C. Otrzymywane druty w kręgach mają ciężar od kilkudziesięciu do nawet stu kilkunastu kilogramów i są wiązane za pomocą miękkiego druta minimum w czterech miejscach. Aby zabezpieczyć je od korozji druty przewozi się w zakrytych wagonach i przechowuje na podkładach w suchych pomieszczeniach. Każdy krąg zaopatruje się w zawieszki metalowe, które mają uwidocznione cechy i identyfikacyjne dane drutów. Najdłuższy dopuszczalny okres związany z przechowywaniem kręgów zimnociągnionych drutów nie powinien wynosić więcej niż 6 miesięcy w prefabrykacyjnych zakładach oraz 4 miesiące na budowie.

Zasady związane z programowaniem

Głównym oraz podstawowym technologicznym procesem podczas wykonywania sprężonych konstrukcji i elementów jest proces sprężania. Podczas procesu sprężania następują doraźne straty. Po sprężeniu i podczas pracy elementu reologiczne straty sprężającej siły. Reologiczne straty uwzględnia się w projekcie a doraźne, które występują podczas sprężania uwzględnia się przez wykonawcę sprężonych konstrukcji i elementów w programie sprężania. Program ten ma na celu wyznaczyć szczegółowo poszczególne doraźne straty oraz zaprojektować sposób przeprowadzenia i siłę naciągu. Wszystko po to, aby doraźne straty uwzględnić i znieść albo pomniejszyć poprzez zastosowanie zwiększonego odpowiednio naciągu (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com