Niska trwałość
Do głównych wad paneli podłogowych należy ich nie za dobra trwałość. Są znacznie mniej wytrzymałe, np. od parkietu. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami, głównie brakiem cyklinowania i lakierowania. Paneli nie da się odnawiać w trakcie użytkowania, ich jedyną formą renowacji jest wymiana na nowszy model. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Elektryzowanie się
Panele stale się elektryzują, przez co przyciągają do siebie różne zabrudzenia, cząsteczki kurzu, alergeny czy sierści zwierząt. Aby zachować je w dobrym stanie należy dbać o nie, odkurzać i myć. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju odkurzacze automatyczne, które zabiorą z barków użytkowników przykry obowiązek sprzątania. Takie sprzęty bez problemu mogą poruszać się po panelach.
Warto jednak zwrócić uwagę, że panele podłogowe elektryzują również użytkowników. Jeśli ktoś nie lubi takiego efektu, np. przy dotykaniu metalowych przyrządów stojąc na panelach, warto rozważyć zakup innego rodzaju podłogi, np. parkietu. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Duża nasiąkliwość
Panele podłogowe nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, ponieważ mają znikomą odporność na wilgoć. Nie można ułożyć ich w kuchniach czy łazienkach, ponieważ szybko dojdzie do uszkodzeń, które zepsują cały efekt.
W przypadku narażenia paneli na kontakt z wodą, np. wylanie się czegoś na nie w sporej ilości, należy natychmiast wytrzeć podłogę i ją wysuszyć. Przy dłuższym kontaktu paneli z płynami mogą one napęcznieć, co na dłuższa metę bardzo je zniszczy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Inaczej zachowują się jednak panele winylowe bądź z drewna egzotycznego. Te można układać w wilgotnych pomieszczeniach bez strachu, że coś się im stanie.
Izolacja akustyczna
Panele mają praktycznie zerową izolację akustyczną. (program egzaminu na uprawnienia) Przenoszą odgłosy kroków na spore odległości, ponieważ mają zwarto powierzchnię i twardą budowę. Aby minimalizować ten efekt, warto zadbać o gładkie podłoże i zakupić dodatkowo podkłady wygłuszające. Najczęściej na rynku spotyka się je w postaci specjalnej gąbki. Dzięki niej nie tylko poprawi się izolację akustyczną, ale i komfort cieplny występujący w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie ogrzewania podłogowego pod panelami. Ono odsunie delikatnie panele od twardej posadzki, co przyczyni się do poprawienia izolacji akustycznej. (uprawnienia budowlane 2022)