Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca w swoim domu, często aranżujemy również poddasze do celów mieszkalnych. Ważne by było to funkcjonalne poddasze. Bardzo często umieszczone są w nim sypialnie, garderoba i łazienka. Jeżeli nie musimy podnosić dachu, by wysokość ścian była odpowiednia, to spokojnie możemy wziąć się za remontowanie pomieszczeń bez większych problemów. Jeżeli jednak dach jest nisko należy podnieść odpowiednio ściany, by zapewnić właściwą wysokość planowanych pomieszczeń. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Należy pamiętać, że nie jest to łatwa powierzchnia, ponieważ jesteśmy ograniczeni skosami. Można jednak skosy wykorzystać w różnym celu, często wykorzystuje się je do tworzenia garderoby, gdzie każdy centymetr powierzchni jest wykorzystany. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
W przypadku strychu wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm. W przypadku skośnego dachu, wyliczamy wysokość jako średnią między największą, a najmniejszą wysokością strychu, jedna nie może być mniejsza niż 190 cm. Można jako efektowny dodatek zostawić widoczną więźbę dachową, będzie ona dodatkową ozdobą zwłaszcza, jeżeli planujemy wykończyć wnętrza drewnem. Pomieszczenia mają określone przepisami wymiary- minimalną wysokość, i szerokość. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Zgoda na zmianę sposobu użytkowania powierzchni
W przypadku adaptacji poddasza na samodzielne mieszkanie, niezbędne jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeżeli będziemy zmieniać dużo w wyglądzie tego budynku, angażować się w jego układ instalacji, bezpieczeństwo pożarowe, musimy mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami, musimy posiadać pozwolenie na budowę, jeżeli są to np. kamienice zabytkowe, trzeba posiadać zgodę konserwatora. Jeżeli będą to tylko drobne prace remontowe musimy zamiar wykonania ich zgłosić w urzędzie. Na adaptację poddasza muszą się zgodzić także współwłaściciele budynku czyli nasi sąsiedzi. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)