W drodze do zdobycia uprawnień budowlanych -w jaki sposób dokumentuje się praktykę zawodową?
Niewątpliwie praktyka zawodowa w budownictwie wzbogaca każdego w doświadczenia związane z codzienną pracą. Dokumentowanie jej jest zależne od czasu, w którym się odbywała.
- jeżeli odbywała się ona przed 15 lutym 1995 roku należy pobrać na stronie właściwej Izby specjalnego zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej
- w przypadku praktyk, które odbywają się już między 15 lutym 1995 r. a 25 września 2014 r. wymagana jest książka praktyki zawodowej
- osoby które odbyły praktykę po 25 września 2014 roku są zobowiązanie do przedstawienia specjalnego oświadczenia, które stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, (testy uprawnienia architektoniczne)
Książka praktyki zawodowej
Dokument, który potwierdza przebieg praktyki zawodowej to książka praktyki zawodowej. Jest to bardzo ważny dokument, który uzupełnia się dokładnie i pieczołowicie. Książkę praktyki zawodowej pobiera się w oddziale Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Kolejnym krokiem jest rejestracja i opieczętowanie książki praktyki zawodowej w biurze Izby. Następuje to po przedłożeniu wniosku o opieczętowanie i zarejestrowanie książki praktyki zawodowej.(program uprawnienia architektoniczne)
W dzienniku praktyki zawodowej powinny znaleźć się wyszczególnione obiekty budowlane. Obiekty te to budowle przy których budowie oraz projektowaniu brała udział dana osoba, która odbywa praktykę zawodową. W dzienniku praktyk powinien być określony również zakres czynności wykonywanych w każdym tygodniu przez praktykanta. Powinny znaleźć się w niej również potwierdzenia i zaopiniowanie co najmniej raz w miesiącu przez kierownika praktyki.( testy 2019 uprawnienia)
W przypadku jeśli praktyka zawodowa odbywa się w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres praktyki powinien ulec wydłużeniu. Wydłuża się ją o okres, który wynika z różnicy czasu w stosunku do jego pełnego wymiaru. W skład praktyki zawodowej zalicza się także pracę w organach nadzoru budowlanego. Może zaliczać się w tej sytuacji w poczet praktyki na budowie lub praktyki w projektowaniu. (uprawnienia architektoniczne)