Utrata ciepła przez podłogę
Z parametrów, jakie cechują posadzki oraz podłogi wyróżnić można dwie grupy. Jedna z nich wiąże się z procesami polegającymi na przenikaniu ciepła oraz jego stratą. Druga grupa wiąże się z kolei z ciepłochłonnymi właściwościami. W budowlanej przegrodzie cieplna aktywność wiąże się z pochłanianiem oraz oddawaniem ciepła. Zjawisko to przebiega w dynamicznych warunkach cieplnych oddziaływań na budowlane konstrukcje. Do takich procesów zalicza się oddziaływanie wzajemne konstrukcji podłogi, a przede wszystkim posadzki na stopy użytkowników oraz związane z tym jego cieplne odczucia. Chociaż temu problemowi poświęca się mało uwagi, to proces ten w dużym stopniu ma wpływ na odczucie, jakie wiąże się z komfortem użytkowania danych pomieszczeń w budynku. (uprawnienia budowlane 2023)
Ciepłochłonność posadzki
Ciepłochłonność na posadzce, jaka cechuje zdolność konstrukcji podłogi do przyswajania przez stopy użytkowników ciepła jest uzależniona od konstrukcji, a przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału na wierzchnią warstwę podłogi. Na cieplną aktywność budowlanej przegrody wpływa głównie użyty materiał i jego fizyczne parametry. Takimi parametrami są: ciepło właściwe, współczynnik cieplnej przewodności, współczynnik związany z przyswajaniem ciepła czy współczynnik wyrównujący poziom temperatury. Ostatni ze współczynników wyraża prędkość z jaką wyrównuje się temperatura w danym materiale. W związku z tym korzysta się z niego podczas analizowania nieustalonych cieplnych procesów, jakie przebiegają w konstrukcjach poddawanym termicznym oddziaływaniom zmiennym w czasie. (uprawnienia budowlane segregator)
Współczynnik wyrównania temperatury
Wartość, jaką osiąga współczynnik związany z wyrównaniem temperatury dla drewna zmniejsza się, kiedy wilgotność tego materiału rośnie. Współczynnik określający przyswajanie ciepła to inny parametr, jaki wykorzystuje się do analizy nieustalonych cieplnych warunków pojawiających się w budowlanych konstrukcjach. Opisuje on zdolność danego materiału do pochłaniania ciepła, przy pojawiających się wahaniach temperatury na materiałowej powierzchni. Z tego też względu podczas wzrostu wartości tego współczynnika wzrasta też stopień intensywności procesu. Jeszcze odmiennym parametrem, jaki wiąże się z przyswajaniem ciepła jest współczynnik ciepłochłonności, jaki wyraża się W/(m2 K), bądź W s1/2/(m2 K). Stosuje się je np. podczas dokonywania oceny zdolności warstwy górnej podłogi do odbierania ciepła przez stopy użytkowników pomieszczenia. (uprawnienia budowlane testy)
Wyższe wartości współczynnika
Mając do czynienia z wyższymi wartościami współczynnika wyrównania temperatury, w czasie ostygania bądź nagrzewania ciała, w różnych punktach następuje szybsze zrównanie się poziomu temperatur, czyli termiczne warunki ulegają stabilizacji. Bardzo dobrze pod tym względem zachowuje się materiał, jakim jest drewno. Posiada ono aż kilkakrotnie mniejszą wartość współczynnika, niż inne budowlane materiały, a zwłaszcza konstrukcyjne. To w bardzo dużym stopniu wpływa na dobry stopień cieplnej stateczności drewnianych konstrukcji. Warto jednak zaznaczyć, że ta właściwość ulega w małym stopniu pogorszeniu w miejscach, w których zachodzi przewodzenie ciepła wzdłuż włókien drewnianego materiału, w związku z przyrostem wartości współczynnika związanego z przewodzeniem ciepła. (uprawnienia budowlane cena)