Uszkodzenia w ścianie z komórkowego betonu
Najbardziej popularnym murowym materiałem stosowanym w budownictwie jest komórkowy beton. Na wielu budowach jednak pojawiają się usterki. Do takich usterek zalicza się np. pęknięcia w murach. Warto w związku z tym wiedzieć, jak odpowiednio wznosić mury z komórkowego betonu, aby uniknąć problemów i uszkodzeń. Metoda tradycyjna związana z budowaniem opiera się o technologię polegającą na wznoszeniu murów z murowych drobnowymiarowych elementów. Elementy te mogą być stworzone z różnego rodzaju materiałów. Zwykle stosuje się silikaty, ceramikę oraz komórkowy beton. Technologia ta jest znana już od bardzo wielu lat. Rozwijanie się murowych materiałów spowodowało, że obecnie buduje się szybciej oraz prościej, niż miało to miejsce kiedyś. ( uprawnienia budowlane )
Nowoczesne budynki spełniają obecnie bardzo wymagające przepisy. Pomimo tak dużego postępu zdarzają się jednak sytuacje, że niedopilnowane zostaną pewne rzeczy w projekcie albo na budowie, co prowadzić będzie w konsekwencji do pojawienia się usterek. Ciekawym jest fakt, że do najczęstszych przyczyn z tym związanych zalicza się podstawowe błędy, które pojawiają się w czasie murowania. uprawnienia budowlane segregator
Podstawy związane z murowaniem
Dla każdych materiałów podstawy murowania są do siebie podobne. Mur to złożony rodzaj kompozytu z murowych elementów, jakie łączy się ze sobą zaprawą. Istotne w związku z tym jest ich odpowiednie wykonanie. Z tego względu w szczególności zwraca się uwagę na odpowiednie dobranie murarskiej zaprawy do murowych elementów, poprawne rozłożenie zaprawy oraz wykonanie połączeń za jej pomocą elementów w murze, jak i odpowiednie przewiązanie tych elementów. Prace te nazywa się tzw. elementarzem murowania. Kiedy nie będzie się ich przestrzegać z należytą starannością, w murze mogą zacząć pojawiać się rysy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybranie murarskiej zaprawy, która nie posiada odpowiednich właściwości. Ale takich błędów jest niestety więcej. uprawnienia budowlane testy
Niepoprawne wypełnienie spoin
Błędem, jaki pojawić się może podczas przeprowadzania prac murarskich jest niepoprawne wykonanie murarską zaprawą pionowych oraz poziomych spoin. uprawnienia budowlane cena Poziome spoiny powinno wypełniać się w równomierny sposób zaprawą na całkowitej szerokości bloczków. Spoiny pionowe z kolei wypełnia się tam, gdzie nie występuje połączenie bloczków na wpusty i pióra. Kwestia ta obejmuje więc bloczki profilowane na wpust – wpust, bloczki bez profilowania oraz narożniki murów i dociętych już bloczków. Miejsca te wypełnia się w 40% ich szerokości. Dotyczy to murowania na tradycyjną zaprawę, jak i na cienką spoinę.
Nieodpowiednie przewiązania murowych elementów
Norma PN-EN 1996-1-1 Eurokod 6 mówiąca o projektowaniu murowych konstrukcji w części 1-1 mówi o tym, że murowe elementy w niezbrojonych murach zachodzić powinny na siebie w danych warstwach tak, aby ściana swoim zachowaniem przypominała jeden konstrukcyjny element. Mając do czynienia z murem wzniesionym z komórkowego betonu, gdzie każdy z murowych elementów posiada wysokość 24 cm, powinno wynosić to minimum 9,6 cm. W praktyce jednak przyjmuje się wartość na poziomie 10 cm.