fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mury skrępowane – po co i dla kogo?

Mury skrępowane tworzone są, aby ograniczać odkształcenia, zarówno pionowe, jak i poziome. Dzięki temu całość budynku jest stabilna, odporna na kruszenia oraz obciążenia, niezależnie od warunków pogodowych. Elementy żelbetonowe murów to doskonały sposób na zwiększenie nośności ścian: ściskanych, zginanych oraz usztywniających. (program egzaminu na uprawnienia)

Mury skrępowane
Mury skrępowane

Konstrukcja szkieletowa

Mur skrępowany złożony jest ze ściany murowanej obudowanej pionowymi i poziomymi elementami żelbetonowymi. Te pierwsze są jak słupy w konstrukcji szkieletowej. Wykonywane są po wniesieniu muru. Jeśli jednak chodzi o części poziome, spoczywają one na ścianach nośnych. Nazywane są ryglami i wieńcami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Cechy muru skrępowanego

Ten rodzaju muru posiada kilka ważnych cech, bez których nie można mówić o jego istnieniu. Zacząć można od stropów żelbetonowych. Te przekazują na ściany obciążenia pionowe i poziome. Dzięki temu zapewniają odpowiednią stabilizację. (uprawnienia budowlane 2022)

Cała konstrukcja składająca się ze ścian murowanych i rdzeni, przenosi obciążenia pionowe stałe i eksploatacyjne ze stropów na fundamenty. W tych ścianach nie powinno być okien czy drzwi. Te znacznie osłabią mury, które mają przyjmować na siebie wszelkie wiatry i wstrząsy, a co za tym idzie, dodatkowo chronić cały budynek.

Rdzenie, rygle i wieńce poprawiają stateczność ścian oraz ich integralność. Mur skrępowany, a dokładnie żelbetonowe elementy wzmacniają mur, zapobiegają odkruszeniom i zapobiegają wszelkim uszkodzeniem spowodowanym przez obciążenie ścian, na każdej płaszczyźnie. Dzięki temu chronią budynek oraz jego właścicieli przed katastrową.

Rygle i wieńce wzmacniają stabilność budynku, w przypadku wszelkich obciążeń pionowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mury skrępowane a regiony sejsmiczne

Warto zaznaczyć, że w niepodpiwniczonych budynkach zamiast stropów nad piwnicami, należy wykonać wieńce cokołowe. To one przeniosą obciążenie ze ścian na fundament. To zabezpiecza ściany parteru przed osuwaniem się.

Co bardzo ważne, głównie na terenach, na których często dochodzi do wyładowań sejsmicznych i parasejsmicznych, elementy żelbetonowe, które wzmacniają mur, chronią go przed kruszeniem i odkształceniami. Takiej siły nie mają tradycyjne technologie, które mogą zawodzić w groźnych warunkach pogodowych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com