fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie najbardziej rozwijającymi się źródłami odnawialnym energii. W wielu krajach, jak i w Polsce instalacje te cieszą się dużym zainteresowaniem i znajdują coraz więcej zwolenników. Głównym powodem zainteresowań są rosnące ceny za energię elektryczną. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest korzystny pod względem finansowym. (uprawnienia budowlane 2022) Często są różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki, co powoduje, że po upływie kilku lat taka inwestycja może się zwrócić w dużej części bądź w całości. Ważne podczas montażu jest usytuowanie instalacji fotowoltaicznych.

Usytuowanie instalacji fotowoltaicznych
Usytuowanie instalacji fotowoltaicznych

Kąt pochylenia modułów fotowoltaicznych

Najbardziej pożądany kąt pochylenia modułów fotowoltaicznych wynosi 20 – 60%. Takie pochylenie gwarantuje całoroczny maksymalny poziom uzysku energii. Z punktu widzenia zysku, takie ułożenie jest najbardziej ekonomiczne. Jeżeli kąt pochylenia wynosi ponad 60% albo poniżej 20% powstaną dysproporcje w produkowaniu i uzyskiwaniu energii zarówno latem, jak i zimą. (akty prawne uprawnienia budowlane)Całoroczny uzysk energii nie będzie zadowalający i optymalny. Nietypowe kąty nachyleń stosuje się czasami we wyspowych instalacjach, np. na potrzeby domków letniskowych. (uprawnienia budowlane program)

Patrząc na kierunki, w jakim powinno umieszczać się instalację warto, aby ustawić ją w kierunku południowym. Takie rozwiązanie będzie optymalnym rozwiązaniem. Każde odchylenie od tego kierunku będzie powodować, że będziemy tracić moc. Są jednak sytuacje, gdy klientowi zależy np. na większej mocy o poranku bądź wieczorem. Wtedy panele fotowoltaiczne są zwrócone analogicznie ku wschodowi albo zachodowi.

Produkcja energii z fotowoltaiki w skali roku

Na terenie całej Polski występują bardzo zbliżone do siebie zasoby słonecznej energii, jaka dociera do paneli. W skali roku wynosi ona w przedziale 900 – 1100 kWh/m².(segregator egzamin ustny uprawnienia) Poprawnie zamontowana fotowoltaika w takim wypadku rocznie wyprodukuje około 950 – 1050 kWh. Ta produkcja dotyczy jednego kWp zainstalowanej mocy. Chcąc pozyskać jak najwięcej energii z instalacji fotowoltaicznej należy zastanowić się, w jakim okresie najbardziej zależy nam na największym uzysku. Kolejną kwestią jest długość oraz szerokość geograficzna na jakiej mieszkamy oraz wszystkie możliwości związane z montażem.

Praca modułów fotowoltaicznych

Słonecznych godzin na terenie Polski jest około 1600, gdzie tylko ok. 15% stanowią godziny z pełnym nasłonecznieniem. To, ile energii dotrze do paneli słonecznych i jak zostanie ona wykorzystana zależy od wielu kwestii. Chcąc dokonać porównania dwóch innych modułów PV, to warto pamiętać, że ich znamionowe dane podaje się zakładając standardowe warunki atmosferyczne. (uprawnienia budowlane kontakt)W skrócie określamy je STC. Znacząco od standardowych warunków różnią się warunki rzeczywiste pracy. Z tego względu coraz częściej spotyka się u producentów, którzy oprócz zawarcia informacji STC umieszczają też informacje NOCT. NOCT są informacjami o pracy w normalnych warunkach. Warto pamiętać, że informacja o normalnych warunkach pracy modułów jest przydatna dla inwestora bądź projektanta. Te informacje wskazują, jakich faktycznych uzysków energii można się rzeczywiście spodziewać. Dokumentacje instalacji oraz wyliczenia przeprowadza się tylko dla warunków standardowych, czyli STC.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com