fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Może się zdarzyć że podczas prac ziemnych związanych z budową fundamentów niespodziewanie w wykopie pojawi się woda. Sytuacja ta może znacznie utrudnić budowę domu. Warto przed zakupem działki zapoznać się z właściwościami geotechnicznymi ziemi by uniknąć takich problemów. (program egzaminu na uprawnienia)

Usuwanie wody z zalanych fundamentów
Usuwanie wody z zalanych fundamentów

Zalane fundamenty po gwałtownej burzy

Burza może zalać nasze wykopy. Jeżeli grunt jest piaszczysty, woda po chwili wsiąknie w piasek jednak może to doprowadzić do zawalenia się ścian wykopu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Sytuacja jest gorsza w przypadku gdy grunt jest nieprzepuszczalny, ponieważ woda będzie się utrzymywać w wykopie co zahamuje dalsze prace budowlane.

Usuwanie wody z wykopu przy pomocy motopompy

Motopompa jest to urządzenie służące do wypompowania wody lub gęstej cieczy. Podłącza się do niej węże strażackie za pomocą których woda jest wypompowywana w bezpieczne miejsce. Motopompa pracuję bardzo wydajnie. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenie, możemy wezwać staż pożarną lub firmę, która zajmuję się wypompowywaniem wody i dysponuje takim urządzeniem. Należy pamiętać by znaleźć odpowiednie miejsce dla odprowadzenia wypompowanej wody. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Jeżeli w wykopie znajduję się ława i ściany fundamentowe które nie zostały jeszcze zabezpieczona hydroizolacją to po usunięciu wody należy odczekać aż fundamenty wyschną. Po odpompowaniu wody z pustego wykopu , trzeba z dna usunąć mokry grunt i podsypać go pospółką. Po jej zagęszczeniu można bezpiecznie układać beton pod ławy fundamentu.

Instalacja igłofiltrowa i jej działanie

Podczas wykopywania fundamentów, w wykopie może pojawić się woda gruntowa. Jej odpompowanie nic nie da, ponieważ woda znowu napłynie. Dzieje się tak ponieważ woda gruntowa dąży do wyrównania poziomów. W takiej sytuacji należy zatrudnić firmę która zajmuję się instalacjami igłofiltrowymi. (uprawnienia budowlane program)
Instalacje igłofiltrowe składają się z kolektorów rurowych ssących z których wyprowadzone są igłofiltry . Kolektory rozciąga się dookoła wykopu. Rozmieszczone co 100 cm igłofiltry mają za zadanie odsysać wodę z grunt poza wykop. Igłofiltry działają stale, aż do osuszenie wykopów i rozpoczęcia dalszych prac.
W instalacjach igłofiltrowych wykorzystuje się pompy które odsysając wodę jednocześnie zasysają powietrze. Rury kolektorów ssących mają różną średnicę którą dobiera się w zależności od potrzeb i wielkości fundamentów. Największe rury maja 133 mm i są wykorzystywane najczęściej ze względów na wydajność. Oczywiście w mniejszych wykopach gdzie liczba igłofiltrów wynosi do 30 sztuk sprawdzą się tez kolektory o mniejszym przekroju rur. (uprawnienia budowlane 2022)
Igłofiltry zakończone są przewodem perforowanym. Wykonuje się je ze stali, aluminium i tworzywa sztucznego. Poza tym igłofiltry mogą być elastyczne oraz sztywne.
Igłofiltry rozmieszcza się wokoło fundamentu, głęboko w gruncie aby część perforowana która ma za zadanie zasysać wodę znalazła się niżej niż poziom wód gruntowych który chcemy uzyskać.
Instalacja musi działać aż woda gruntowa przestanie nawracać. Po jej całkowitym usunięciu z dna wykopu należy usunąć grząski grunt.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com