Uprawnienia budowlane
Choć uprawnienia budowlane to niezwykle przydatna wiedza i doświadczenie, które pozwalają na rozwinięcie skrzydeł w karierze budowlanej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ich zdobycie to długotrwały i pochłaniający całe mnóstwo energii proces.
Pierwszym etapem, przez jaki należy przejść, aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu zdobywania uprawnień budowlanych, jest oczywiście nabycie odpowiedniego wykształcenia. To właśnie od wyboru szkoły i kierunku studiów zależy specjalność, a przede wszystkim stopień uprawnień budowlanych możliwy do uzyskania. ( materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych )
Uprawnienia budowlane w stopniu nieograniczonym i uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym
Każda osoba, która ma w planach ubieganie się o uprawnienia budowlane, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że można je zdobyć w dwóch różnych zakresach. Pierwszym, i jednocześnie dającym największe możliwości w branży budowlanej, są uprawnienia budowlane w stopniu nieograniczony. Drugim, możliwym do zdobycia zakresem, są uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym. Ich zdobycie jest dużo szybsze niż uzyskanie uprawnień budowlanych w pełnym zakresie. Dzieje się tak w głównej mierze z uwagi na fakt radykalnego skrócenia czasu trwania praktyki zawodowej. (uprawnienia budowlane 2020)
Uprawnienia budowlane w pełnym zakresie
Aby móc kierować budową, a także projektować różnego rodzaju obiekty budowlane, należy ukończyć II kierunek studiów. Kierunek kształcenia musi być oczywiście tożsami z wybraną przez kandydata na uprawnienia budowlane specjalności. (testy na uprawnienia budowlane)
Jeżeli zaś chodzi o uprawnienia budowlane w zakresie niepełnym, w niektórych przypadkach wystarczy jedynie ukończenie I stopnia na kierunku, którego wiedza ściśle będzie odpowiadać specjalności wybranej przez kandydata. Długość praktyk budowlanych będzie uzależniona od posiadanego wykształcenia, a także od rodzaju uprawnień, o jakie ubiega się praktykant. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)