Uprawnienia budowlane dzielą się na mnóstwo różnych specjalizacji. Jedną z ciekawszych kategorii, w jakich można zdobyć takie uprawnienia jest specjalność inżynieryjna kolejowa. Obejmuje ona szerokie spectrum budowlanych obiektów kolejowych. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Tak jak w każdej z gałęzi budowlanych, do zdobycia owej specjalizacji potrzebne są praktyki zawodowe. podczas ich trwania, dana osoba posiądzie niezbędną wiedzę z zakresu projektowania i nadzorowania przebiegu robót budowlanych. Warunkiem tego, aby uprawnienia były kompletne, jest zdobycie wykształcenia magisterskiego w kierunku budownictwa bądź też transportu. Wymagana jest także odbycie praktyk w projektowaniu, które muszą trwać rok, a także półtorarocznej praktyki na samej budowie.
W przypadku zakończenia kariery studenta na etapie inżyniera w kierunku budownictwa bądź transportu, potrzebne są trzyletnie. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer)
Uprawnienia po studiach I stopnia
W przypadku, gdy dana osoba zdecyduje się na zakończenie swojej kariery naukowej na etapie I roku studiów, nadal może ona posiąść uprawnienia budowlane. Przydzieli się je jednak w wersji ograniczonej. Wymaganie odnośnie kierunku studiów się nie zmienia. Nadal pozostaje to transport lub budownictwo. Dodatkowo, należy odbyć roczne praktyki, zarówno przy projektowaniu, jak i na budowie. (program uprawnienia budowlane)
Studia I stopnia a kierowanie budową
Jeżeli chodzi o możliwość kierowania budową, nadal jest to możliwe po ukończeniu I stopnia studiów, ale także w zakresie ograniczonym. W tym przypadku do wymagań zalicza się posiadanie wykształcenia w kierunku budownictwa lub transportu z półtoraroczną praktyką na budowie. Niezbędne jest również także posiadanie tytułu technika dróg i mostów kolejowych (bądź technika budownictwa). Tutaj jednak praktyka na budowie powinna wynosić 4 lata. ( materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane)