Umowa dzierżawy gruntu
Umowa dzierżawy gruntu jest jedną z form umów, z którymi mamy do czynienia dosyć często. Co znajduje się w umowie dzierżawy gruntu i jak powinien wyglądać jej wzór? Sprawdzamy. (uprawnienia budowlane segregator)
Zasady najmu
Umowa dzierżawy gruntu oznacza rodzaj dzierżawienia danej nieruchomości, pola czy budynku. Każda z nich dotyczy innych terenów, jak i praw i obowiązków z niej wynikających. Opiera się ona na tym, że osoba wydzierżawiająca oddaje daną ruchomość bądź nieruchomość do używania i pobierania pożytków przez dzierżawcę. Dzierżawca jest zobowiązany zapłacić za to określony czynsz. Nie da się dzierżawić bez czynszu. Czynsz nie musi być z kolei pobierany jedynie w pieniężnej formie. Innymi rodzajami płacenia czynszu są usługi i produkty rolne. Pamiętajmy, że czym innym jest umowa dzierżawy gruntu, a zupełnie czym innym umowa dzierżawy gruntu rolnego. Co do zasady grunt jest częścią powierzchni ziemi i stanowi własność osobną, natomiast grunty rolne są to grunty, które możliwe są do wykorzystania w działalności rolnej. Działalnością rolną może być prowadzenie gospodarstwa, czyli np. działalność wytwórcza – roślinna, ogrodnicza czy zwierzęca. (uprawnienia budowlane 2022)
Wzór
Jeżeli chodzi o wzór umowy dzierżawy gruntu to nie jest on szczególnie skomplikowany. Jest on ogólnodostępny w internecie. Częścią obowiązkową umowy jest ta dotycząca oświadczeń obu stron. Oświadczenie wydzierżawiającego dotyczy oddania działki ornej do użytku dzierżawcy. Dzierżawca z kolei oświadcza, że regularnie będzie spłacał czynsz. Jeżeli w umowie nie ma elementu czynszu – nie powinna ona zostać w ogóle zawarta i nie jest obowiązująca. Jeżeli chodzi o inne elementy, takie jak czas i sposób opłacenia czynszu powinien być odgórnie ustalony. Zgodnie z prawem należy także zawrzeć informacje dotyczące danych obu stron oraz opis gruntu uprawnego oddawanego do dzierżawy. Pozostałe informacje, jak te dotyczące np. powierzchni gruntu czy numeru działek znajdziemy w sądzie rejonowym właściwym ze względu umiejscowienie działki. (uprawnienia budowlane kontakt)
Porady
Pamiętajmy, że umowa dzierżawy gruntu rolnego musi zostać wpisana do odpowiedniej instytucji. (uprawnienia budowlane program) Tą instytucją jest Wydział Katastru w starostwie powiatowym, czyli po prostu ewidencja gruntów i budynków. Jest to element, który powinien być uwzględniony już na etapie początkowym. Nie ma konieczności zgłaszania tego typu umowy do Urzędu Skarbowego, ponieważ działalność rolnicza nie jest opodatkowana VATem. Jeżeli chodzi o rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu to jest ona możliwa, gdy dzierżawca ma duże zaległości. Nieopłacanie zaległości finansowych, czyli czynszu przez kilka miesięcy jest powodem do rozwiązania umowy. W umowie dzierżawy gruntu czy budynków lub części gospodarstwa warto uwzględnić okres wypowiedzenia umowy. Taki okres najczęściej jest określany jako rok. Ma to związek ze specyfiką danego gruntu rolnego. Pamiętajmy, że obowiązkiem dzierżawcy jest zachowywanie należytego stanu technicznego wydzierżawiającego gruntu. (program egzaminu na uprawnienia)