Materiał dopasowany do warunków
Dobrze wykonana podłoga to klucz do sukcesu w budowie całego domu. Ważny jest więc wybór materiału, z którego będzie wykonana. Co jest szczególnie ważne przy wyborze materiału podłogowego? Przede wszystkim wygląd, to oczywiste, jednak każdy z nas wie, że wygląd to nie wszystko i wypadałoby, by posadzkę można było bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ten wymóg spełniają całkowicie panele podłogowe. Posłużą nam na pewno na bardzo długo, pod warunkiem, że ułożymy je w miejscu, które będzie do tego przeznaczone. Wybierając panele musimy pamiętaćm, że trzeba o nie dbać, utrzymywać w czystości i mieć na uwadze częstotliwość użytkowania go, by rozważyć, czy np. nie wystąpi u nas wysoki wskaźnik zawilgocenia. Zapoznamy się z panelami podłogowymi na tyle, by wiedzieć, że są nam przeznaczone. (uprawnienia budowlane kontakt)
Rodzaje paneli
Możemy wyróżnić kilka rodzajów paneli. Są to:
- panele drewniane
- panele winylowe
- panele laminowane.
Oczywiście co inny rodzaj to inny materiał. Obecnie najczęściej wybieranymi są panele laminowane. Głównie ze względu na przystępną cenę, ale także ze względu na łatwość czyszczenia. Do najmodniejszych modeli należą obecnie panele z tzw. V-fugą. Ich technologia oparta jest na tym, że krawędzie paneli fazowane są w specyficzny sposób. Co to oznacza? Że po ułożeniu podłogi z paneli V-fugą pomiędzy panelami powstanie fuga przypominająca do złudzenia literkę V. A skoro będzie ułożona właśnie w ten sposób, będzie do złudzenia przypominała panele drewniane.(uprawnienia budowlane 2022) Jeśli mowa o panelach winylowych to charakteryzują się możliwością zastosowania w pomieszczeniach równych podłoży. Są bardzo plastyczne, wodoodporne i można je układać na ogrzewanie podłogowe. Natomiast panele drewniane są niewątpliwie najdroższe ze wszystkich, dlatego nie są szczególnie popularne. Kto miał ten dobrze wie, że ich wygląd jest nie do podrobienia i dają tak piękny podłogowy efekt, że same w sobie są dekoracją pomieszczenia. Pierwsza ich warstwa wykonana jest z twardego drewna liściastych drzew, a następnie pokryta klejem, woskiem lub olejem. Praktycznie nie mają wad – utrzymywane w odpowiedniej czystości będą nam bardzo długo służyły, dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze dla nas. Trwałość paneli czy ich cena? (uprawnienia budowlane program)
Jak układać panele?
Panele możemy ułożyć samodzielnie, jeśli posiadamy chociaż minimum zdolności manualnych, Wówczas nie powinny się pojawiać szczególnie trudne problemy do rozwiązania. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, a samo wykonanie nie jest szczególnie trudne. Warto pamiętać, że zakupione opakowanie paneli należy aklimatyzować przez około 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą ułożone. Temperatura tego pomieszczenia nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a sama wilgotność wynosić maksymalnie 60%. Jak w każdym przypadku układania podłogi, samo podłoże musi być równe i czyste. Najpierw układami folię paroizolacyjną, na folii dodajemy podkład podłogowy, za który może posłużyć nam mata lub pianka. Później pozostaje już układanie samych paneli. Tutaj musimy wziąć na wzgląd kilka ważnych zasad. Mianowicie panele układa się rzędami, prostopadle do okna lub innego źródła światła. Można je ze sobą łączyć na różne sposoby, jednak najczęstsze to pióro i wpust na zatrzask. Zachowanie szczelin dylatacyjnych pomiędzy panelami jest absolutną koniecznością. Przestrzenie powinny mieć około 10 mm. Pomogą nam w tym kliny dylatacyjne, które po ułożeniu paneli można łatwo usunąć. Na tym cała praca z układaniem paneli się kończy, więc jak widać nie jest to szczególnie trudne zadanie. (uprawnienia budowlane)