fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Materiał dopasowany do warunków

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów aranżacji każdego typu pomieszczenia. Wybierając materiał do jej wykończenia powinno się zwracać uwagę nie tylko na to, czy łatwo się go układa. Posadzka powinna być przede wszystkim trwała, ale również estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Na szczęście wszystkie te wymogi spełniają właśnie panele podłogowe. Przy czym posadzka z paneli posłuży nam długo pod warunkiem, że materiał będzie dopasowany do warunków, jakie panują w danym wnętrzu. Pod uwagę należy więc wziąć to, jak intensywnie będzie użytkowane pomieszczenie oraz jaki będzie stopień jego zawilgocenia. Dlatego niezbędne jest zapoznanie się z charakterystyką różnego rodzaju typów paneli. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ułożenie paneli podłogowych

Rodzaje paneli

Ze względu na materiały użyte do produkcji, panele dzielą się na laminowane, drewniane oraz winylowe. Każde mają inne właściwości użytkowe. Najbardziej rozpowszechnione są obecnie panele laminowane. Ich największe zalety to przystępna cena oraz łatwość utrzymania w czystości. Oferowane są w różnych wzorach, a także kolorach. Obecnie bardzo modne są panele z tzw. V-fugą, w których krawędzie fazowane są w taki sposób, że po ułożeniu podłogi pomiędzy panelami powstaje fuga w kształcie litery V. Dzięki temu posadzka przypomina w pełni podłogę z drewna. Panele winylowe to z kolei dość zróżnicowana grupa produktów.(uprawnienia budowlane 2022) Te najcieńsze (2-3 mm) nie mają sztywnej warstwy podkładowej, więc są elastyczne. Przykleja się je do całkowicie równego podłoża. Są wodoodporne, zazwyczaj można je stosować na ogrzewanie podłogowe. Jednak panele winylowe mogą być znacznie grubsze (8 mm i więcej), kiedy wierzchnia warstwa naniesiona jest na płytę drewnopochodną HDF pokrytą od spodu korkiem. Te nie są wodoodporne oraz nie są polecane na ogrzewanie podłogowe (cechuje je bardzo duży opór cieplny). Układa się tak jak posadzkę pływającą. Trzeci typ – panele drewniane – nie są aż tak popularne, przede wszystkim ze względu na wyższą cenę. Ich niewątpliwą zaletą jest w pełni naturalny wygląd – spośród paneli najbardziej przypominają tradycyjną podłogę drewnianą. To za sprawą wierzchniej warstwy, która wykonana jest głównie z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami lakieru, oleju lub wosku (w sprzedaży są również panele drewniane niewykończone). W środku jest twarda płyta drewnopochodna bądź deszczułki z drewna iglastego. Pod nią z kolei znajduje się warstwa sklejki albo druga warstwa deszczułek ułożonych prostopadle do poprzednich. Panele drewniane są przyjemne w dotyku i bardzo elegancko się prezentują, dlatego warto je zastosować w reprezentacyjnych wnętrzach, np. w salonie. Jest to jedyny rodzaj paneli, który można poddawać cyklinowaniu.(uprawnienia budowlane program)

Jak układać panele?

Możliwość samodzielnego ułożenia to niewątpliwie jeden z powodów aż tak dużej popularności paneli podłogowych. Osobie choć trochę wprawionej w majsterkowaniu (cięcie, używanie młotka itp.) montaż nie powinien sprawić szczególnych problemów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Nie potrzeba do niego nawet specjalistycznych narzędzi (choć z takich przyda się na pewno wyrzynarka). Nie znaczy to, że podczas prac montażowych nie obowiązują żadne zasady i jest pełna dowolność. Zawsze należy kierować się instrukcją producenta, ponieważ sposobów układania paneli jest kilka. Przed przystąpieniem do montażu, oryginalnie zapakowane panele powinno się poddać 48-godzinnej aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym będą układane. Temperatura w nim nie może być niższa niż 18°C, a wilgotność powietrza mieścić się w zakresie 40-65%. Podłoże pod panele musi być płaskie, stabilne, równe oraz czyste. Pierwszym krokiem jest ułożenie na nim folii paroizolacyjnej, która chroni materiał wykończeniowy przed ewentualną wilgocią. Na folii układa się podkład podłogowy w postaci mat lub pianki, który niweluje nierówności podłoża, izolując od chłodu i tłumiąc hałasy. Uwaga! Jeżeli nasze panele układamy na ogrzewaniu podłogowym, to podkład musi być specjalnego rodzaju, bardzo dobrze przewodzący ciepło. W kolejnym etapie układa się panele – rzędami, prostopadle do okna, ewentualnie innego źródła światła. Dzięki temu miejsca złączeń będą znacznie mniej widoczne. Jak wspomniano, poszczególne elementy łączy się na różne sposoby, obecnie najpopularniejszy to ten na pióro oraz wpust na zatrzask. Trzeba pamiętać, by pomiędzy panelami, a wszystkimi stałymi elementami (ścianami, progami, rurami) zachować szczeliny dylatacyjne o szerokości około 10 mm. W tym celu powinno się rozmieścić kliny dylatacyjne, które usuwa się po ułożeniu paneli. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.